![Bager](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/02/5064.jpg)
Stavebné firmy poškodzujú plynovody veľmi často z nedbanlivosti
Pri výkopových prácach v obci Krčava v okrese Sobrance bol včera poškodený plynovod, ktorý patrí spoločnosti SPP – distribúcia. Prevádzkovateľ distribučnej siete eviduje stále častejší výskyt poškodzovania plynárenských zariadení, a to najmä počas výkopových a stavebných prác, ktoré vykonávajú tretie strany stavebné firmy či fyzické osoby. Až 97 % poškodení distribučnej siete majú na svedomí práve tretie strany.
Prevádzkovateľ distribučnej siete preto dôrazne upozorňuje všetkých stavebníkov na povinnosť požiadať pred každou realizáciou výkopových a stavebných prác o vyjadrenie k plynovodným sieťam. Stavebník má povinnosť pred začatím výkopových prác, v prípade, že sa v oblasti plynovody nachádzajú, požiadať prevádzkovateľa distribučnej siete o ich vytýčenie a zároveň postupovať pri príprave a realizácii výkopových prác podľa platnej legislatívy.
Spoločnosť vykonáva vytyčovanie plynárenských zariadení bezplatne pre drobné stavby, rodinné domy alebo objekty na podnikanie vtedy, ak služba vytyčovania rozsahom nepresiahne 1 hodinu, alebo dĺžku 100 m.
Nezodpovedné konanie ohrozuje bezpečné dodávky
Minulý týždeň došlo k trom poškodeniam distribučnej plynárenskej siete, ktoré zapríčinili stavebné spoločnosti svojím nezodpovedným konaním, pričom v dvoch prípadoch išlo o závažné udalosti, pri ktorých bolo ohrozené obyvateľstvo.
V stredu 9.11.2011 pri prácach pri stavbe obchodného domu Radvaň v Banskej Bystrici stavebná firma poškodila plynovod. V dôsledku unikajúceho zemného plynu evakuovali hasiči a polícia z miesta havárie približne 560 ľudí, pretože neďaleko miesta havárie sa nachádzal internát a administratívna budova. Distribúcia zemného plynu bola prerušená pre 36 odberateľov rôznych kategórií.
V piatok 11.11.2011 pri zemných prácach na križovatke ulíc Novozámocká a Priemyselná v mestskej časti Nitry – Krškany poškodil jeden z mechanizmov stavebnej firmy plynové potrubie. Bolo to priamo pod trasou rýchlostnej cesty R1. V dôsledku tejto havárie musela byť pre unikajúci plyn a zvýšené riziko výbuchu takmer na hodinu uzavretá cesta R1. Distribúcia plynu bola prerušená pre 14 odberateľov.
V oboch prípadoch stavebné firmy vedome nerešpektovali technické podmienky pre výkopové práce, ktoré vydal distribútor plynu. V nich sa uvádza, že zemné práce do vzdialenosti 2 m obojstranne od plynového potrubia je potrebné vykonávať výhradne ručne.
Za nerešpektovanie zákona hrozia pokuty
Každý stavebník musí pri realizácii zemných a výkopových prác rešpektovať všeobecne záväzné právne predpisy, najmä Zákon o energetike a Stavebný zákon. Zákon o energetike priamo uvádza, že poškodenie plynárenského zariadenia je zakázané.
Stavebník je povinný pred každou aktivitou spojenou s výkopovými a stavebnými prácami v ochranných a bezpečnostných pásmach plynovodov postupovať podľa platného legislatívneho rámca.
Za nerešpektovanie platnej legislatívy a porušenie podmienok a povinností pri prácach v ochranných pásmach plynárenských zariadení, môže Štátna energetická inšpekcia udeliť finančnú pokutu vo výške od 33 tis. eur do 166 tis. eur. Porušením podmienok a povinností platných pre práce v ochrannom pásme plynárenských zariadení zo strany stavebníkov môže dôjsť k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu za čo hrozí páchateľovi trest odňatia slobody v trvaní osem rokov až doživotie.
Zdroj: TASR, energia
K téme
![](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/03/energia-newsletter.jpg)