Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
B&W nuclear plant
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Bistrosavage (licencia Creative Commons)
21. októbra 2014 Jadrová energia od Energia.skSITA

Štátnu pomoc pre britskú atómku preverí domáci úrad

Najvyšší kontrolný úrad vo Veľkej Británii (National Audit Office) oznámil, že onedlho začne vyšetrovanie kontroverznej štátnej pomoci pre novú atómovú elektráreň Hinkley Point C v lokalite Somerset. Na základe tzv. „contract for difference“ bude štát garantovať výkupné ceny elektriny z tohto zdroja po dobu 35 rokov.   

Európska komisia pritom len nedávno rozhodla, že dohoda vlády a francúzskej energetickej skupiny EDF neporušuje pravidlá hospodárskej súťaže EÚ.

Vyšetrovanie najvyššieho kontrolného úradu, ktorý má na starosti nakladanie s verejnými financiami, je reakciou na tlak dolnej snemovne britského parlamentu. Kontrola sa zameria na to, do akej miery je garantovaná cena 92,5 libier za megawatthodinu, ktorá je dvojnásobkom aktuálnej ceny elektriny na britskej burze, ekonomicky opodstatnená.

„Naša práca sa sústredí na prístup Ministerstva pre energetiku a klimatické zmeny, ktoré má v gescii túto dohodu a navrhované podmienky zmluvy,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku úradu, ktorý bude o zistených skutočnostiach a možných rizikách informovať parlament. Úrad verí, že kontrola a zistenie možných nedostatkov by mohli slúžiť ako ponaučenie pre financovanie podobných projektov v budúcnosti.

Nádej pre „zelených“

Oznámenie o vyšetrovaní zneistilo plány domácej vlády, no vykresalo istú nádej pre britských environmentalistov. „V dôsledku bruselskej dohody budú musieť dve generácie britských spotrebiteľov platiť miliardy libier prevažne štátom vlastnej spoločnosti vo Francúzsku a financovať tak zastaraný a riskantný zdroj energie,“ uviedol pre denník Guardian John Sauven, výkonný riaditeľ britskej pobočky Greenpeace.

„Ide o mimoriadne zlé využitie verejných financií. Zdôvodnenie takéhoto kroku bude pre ministrov veľmi náročné. Tieto peniaze sa mohli využiť radšej na čisté technológie a opatrenia energetických úspor, po ktorých neostane rádioaktívny odpad, podporia domácu ekonomiku a súčasne znížia emisie skleníkových plynov,“ dodal šéf Greenpeace.

Rozhodnutie kontrolného úradu prišlo len niekoľko dní potom, čo viaceré firmy podnikajúce v sektore obnoviteľných zdrojov zvažovali, že proti tzv. „contract for difference“ podniknú právne kroky. Schéma financovania podľa nich poškodzuje ostatných výrobcov nízkouhlíkovej elektriny. Skupina EDF má ale na vec iný názor. „Súhlas EK je dôkazom, že dohoda medzi vládou a nami je férová a vyvážaná rovnako pre spotrebiteľov i investorov.“

Ako funguje „contract for difference“?

Schéma v praxi znamená, že vláda bude v prípade nižšej ceny silovej elektriny na burze dorovnávať rozdiel do garantovanej ceny, na ktorej sa dohodla s výrobcom. Naopak pri vysokých cenách na burze rozdiel medzi trhovou a garantovanou cenou vyplatí prevádzkovateľ štátu.

Nová elektráreň s dvoma reaktormi by mala pokryť 7 % výroby elektriny v krajine. Celkové náklady projektu podľa EK dosiahnu 34 miliárd libier (asi 43 mld. eur), z toho náklady na 10 rokov trvajúcu výstavbu sa odhadujú na 24,5 miliardy libier (asi 31,2 mld. eur).

So systémom výkupných cien nepočíta Británia dlhodobo. Od roku 2020 by sa mohla rozbehnúť konkurencia medzi nízkouhlíkovými technológiami bez štátnych stimulov.

Rozhodnutie EK o dotačnej politike Hinkley Point C, ktoré prišlo krátko pred koncom jej mandátu, vyvolalo aj množstvo kritických hlasov. Vláda Rakúska, tradičného odporcu energie z jadra, sa chystá v tejto veci obrátiť na Súdny dvor EÚ.

Podľa podpredsedu EK Komisie Joaquína Almunia, ktorý je zodpovedný za hospodársku súťaž, nebude rozhodnutie Bruselu precedensom. Každá ďalšia žiadosť sa má posudzovať individuálne.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.