Štátnu podporu zatepľovania čakajú zmeny
Prvé dve výzvy štátnej podpory zatepľovania sa skončili rozporuplne. Nízky ohlas u majiteľov rodinných domov sa pripisoval náročným podmienkam. V programovom vyhlásení vlády je uvedené, že v programe zatepľovania sa bude pokračovať s tým, že celý proces sa má administratívne zjednodušiť. Očakávané zmeny by mal reflektovať pripravovaný návrh zákona, ktorým sa upraví zákon o energetickej hospodárnosti budov (555/2005 Z.z.).
Tretie kolo v prvej polovici budúceho roka
Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja už predbežne informovalo o jeho novelizácii, ktorá má zohľadniť skúsenosti z aplikačnej praxe. Na jeho zmenu ale podľa našich informácií tlačí aj Európska komisia, ktorá spustila proces EU pilotu kvôli niektorým nesprávne prevzatým ustanoveniam európskej smernice.
Rezort dopravy plánoval vyhlásiť tretie kolo dotačnej schémy v poslednom kvartáli tohto roka. Vzhľadom k tomu, že predpokladaná fáza pripomienkovania návrhu zákona by sa mala začať na prelome novembra a decembra, splnenie tohto termínu sa nestihne. „Predpokladáme, že ďalšie kolo výzvy bude vyhlásené v prvej polovici roka 2017,“ uviedla pre náš portál hovorkyňa ministerstva Karolína Ducká.
Aký bol záujem v prvých dvoch kolách?
Aby vlastník rodinného domu mohol získať príspevok od štátu, musí splniť náročný administratívny proces. Ten pozostáva nielen z elektronického vyplnenia žiadosti, ale tiež 19 dokumentov zaslaných poštou vrátane projektovej dokumentácie. Po doručení rezort posudzuje žiadosť a rozhodne o poskytnutí príspevku do 90 dní. Ak bola žiadosť odoslaná pred realizáciou zateplenia domu, ministerstvo môže prerušiť konanie najviac na dvanásť mesiacov. Výška príspevku môže dosiahnuť maximálne 6500 eur.
V prvej výzve sa limit pre podporené domy stanovil na tisíc domov. Záujem zaostal za očakávaniami, v listinnej podobe sa na ministerstvo doručilo iba 133 žiadostí. V nasledujúcej výzve sa počet podporených žiadateľov znížil na 500. Do stanoveného termínu doručilo podklady len 62 osôb. Rezort ale hodnotí program pozitívne. „V tomto prípade ide o pilotný projekt, ktorého hlavným zámerom je, aby staršie rodinné domy, ktoré sú energeticky veľmi náročné, boli zateplené a šetrnejšie k peňaženkám občanov,“ doplnila Ducká.
Úspech programu sa ani podľa Združenia pre zatepľovanie budov nedá merať podľa počtu záujemcov. Podľa riaditeľky Zuzany Sternovej je preto v poriadku, ak štát žiada dodržanie predpisov v záujme dosiahnutia parametrov a kvality, ktoré vyžaduje EÚ. Pripustila však, že spracovanie kvalitnej dokumentácie je náročné. „Možno by sa mal zvýšiť príspevok na spracovanie projektovej dokumentácie na stavebné povolenie v úrovni realizačnej projektovej dokumentácie,“ poznamenala pre náš portál.
© energia.sk