Štát má vraj pri Gabčíkove v rukáve ďalšie esá
Predseda vlády Robert Fico v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike uviedol, že štát na vypovedaní zmluvy o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo Slovenským elektrárňam (SE) nemôže stratiť a vzhľadom na avizované porušenia dohôd by nemali hroziť ani žiadne náhrady škôd alebo ušlých ziskov. „My sme v pozícii výhra – výhra,“ poznamenal Fico.
Vláda výpoveď odôvodňuje neposkytovaním údajov potrebných pre výpočet podielu štátneho podniku Vodohospodárska výstavba (VV) na výnosoch z predaja elektriny z elektrárne, nerealizovaním generálnych opráv turbín elektrárne a tým, že SE neplatia štátnemu podniku dohodnutú sumu na údržbu vodného diela a dosiaľ uhradenú sumu požadujú vrátiť.
Slovenské elektrárne ale obvinenia odmietajú. Tvrdia, že štátu poskytujú informácie v súlade so zmluvou, termín generálnych opráv bol schválený na rok 2016, dosiaľ nezaznamenali žiadne reklamácie technických nedostatkov v oblasti prevádzky a údržby a stanovené platby plne uhrádzajú. Mienia si tiež uplatniť nárok na odškodnenie.
Príbeh nekončí
V ďalšej nedeľnej relácii RTVS O 5 minút 12 minister životného prostredia Peter Žiga potvrdil, že 5. novembra bol vládou poverený k súboru právnych krokov v tejto veci a výpoveď podľa bodu 5.2, t.j. bez udania dôvodu, je len prvým z nich. Vláda vtedy spomínaný materiál prerokovala vo vyhradenom režime.
„Právne kroky sú pripravené, budú sa diať v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch,“ uviedol minister, ktorý odmietol byť špecifickejší.
Vodohospodárska výstavba má po 10.3. prevádzkovať VE Gabčíkovo prevádzkovať obdobne ako VE Žilina, podľa ministra sa neplánuje ani prepúšťanie pracujúcich odborníkov.
Nezaradený poslanec a bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov v relácii RTVS argumentoval tým, že Enelu, ktorý je majoritným akcionárom Slovenských elektrární, minister „prihral“ sumu 400 až 500 miliónov eur, a to spočítaním nulového variantu doplatku, ktorý v minulosti presadzoval, nároku na odškodnenie pri výpovedi a za ušlý zisk a tiež tým, že plánované generálne opravy bude musieť urobiť štát na náklady občanov.
Žiga však jeho obvinenia označil za nepravdivé. Nakoľko zmluva o prevádzke hovorí o povinnostiach prevádzkovateľa elektrárne, je podľa neho možné žiadať a nárokovať si dodatočné náklady aj po tom, čo elektráreň prejde do rúk štátu.
Advokát Andrej Leontiev, ktorý sa špecializuje na obchodné právo, v RTVS zdôraznil, že je ťažké posúdiť dôsledky vypovedania zmluvy, keď je jej presný obsah neznámy. Vo všeobecnosti ale nevidí dôvod, prečo by mala byť výpoveď bez udania dôvodov pre štát výhodnejšia než s odvolaním sa na ustanovenia o porušení zmluvy. Pripomenul tiež, že zmluvy týkajúce sa Gabčíkova bolo možné z opatrnosti vypovedať už pri začatí prvých súdnych sporov, ktoré sa datujú do roku 2008.
Načasovanie výpovede
Minister Žiga odmietol špekulácie o tom, že opätovné získanie kontroly nad VE Gabčíkovo súvisí s predajom 66-percentného podielu talianskej skupiny Enel v Slovenských elektrárňach či snahou znížiť jeho hodnotu s cieľom jeho výhodnejšieho odkúpenia a podčiarkol, že rokovania o náprave problematických bodov pri prevádzke Gabčíkova sa vedú už od roku 2012.
Enel stále čaká na podanie záväzných ponúk o podiel v SE, termín sa mal odsunúť na koniec januára. Svoj nezáväzný záujem zatiaľ potvrdili ČEZ a konzorcium MVM a Slovnaftu, hoci sa skloňujú aj ďalšie mená. Akýkoľvek záujemcovia by sa radi detailne oboznámili s kondíciou spoločnosti a najmä projektom dostavby dvoch blokov Mochoviec. Zdá sa tiež, že prechod prevádzky vodnej elektrárne pod štát existujúce i rodiace sa nároky na oboch stranách zjavne nevyrieši a súvisiace súdne spory sa budú skôr nabaľovať.
Minister Žiga vysvetlil, že ak by súd v už 7 rokov trvajúcom spore rozhodol, že zmluva o prevádzke je neplatná, nedochádza k žiadnemu finančnému plneniu. Ak by rozhodol o platnosti zmluvy, nastane režim zmluvy o odškodnení, podľa ktorej majú SE nárok len na zisky, ktoré by dosiahli pri prevádzkovaní. Keďže však podľa ministra spoločnosť tvrdí, že zisk z Gabčíkova nemá, odškodnenie nedostane.
Aktuálne sa Gabčíkova týka 12 súdnych sporov vrátane návrhov na vyslovenie neplatnosti Zmluvy o prevádzke z 10.3.2006, Zmluvy o odškodnení z 22.3.2006 a Dohody o usporiadaní majetkovo-právnych vzťahov z 24.3.2006.
© energia.sk