Štát má na G-komponent nárok, aj keď deformuje trh
Na Slovensku prebieha diskusia o zavedení poplatku pre výrobcov elektriny za prístup do elektrizačnej sústavy tzv. G-komponentu. Aký je váš pohľad na jeho zavedenie?
Veľmi zložitá otázka. V Európe sú krajiny, v ktorých je poplatok za G-komponent zavedený už historicky. V rámci jednotného trhu s elektrinou v EÚ majú tieto štáty dokonca výnimku pre výšku tohto poplatku. Patria medzi ne Fínsko, Švédsko, Dánsko, ale tiež Veľká Británia a Írsko. V určitej forme majú tento poplatok zavedený aj v Poľsku a Grécku.
Celkovo ide o najrôznejšie riešenia, ktoré reagujú na špecifiká lokálnej prenosovej sústavy, podmienky výroby alebo exportu či importu elektriny. Tomu zodpovedá aj rôzna výška poplatku. Všeobecne sa dá povedať, že ide o spôsob získavania prostriedkov na investície do prenosovej sústavy. Ďalšou motiváciou môže byť ovplyvnenie štruktúry výroby elektriny či bilancie exportu/importu elektriny.
Má skupina J&T na Slovensku vo vlastníctve také aktíva v oblasti výroby elektriny, že sa jej téma G-komponentu dotýka?
Energetiku v skupine J&T reprezentuje predovšetkým holding EPH. Ja osobne nemám úplne informácie o aktívach tejto spoločnosti. Myslím si však, že v rámci celej skupiny J&T nie je vo vlastníctve žiadny významnejší výrobca elektriny na Slovensku.
Myslíte si, že zavedenie sieťových poplatkov pre výrobcov elektriny môže spôsobiť trhovú deformáciu resp. znevýhodniť postavenie výrobcov elektriny?
Ak sa poplatok na Slovensku zavedie, určite znevýhodní domácich výrobcov elektriny oproti tým krajinám, v ktorých zavedený nie je. Z tohto dôvodu je potrebné uvažovať o zavedení poplatku tak, aby ho platili aj dovozcovia energie. To by podmienky vyrovnalo. Aktuálne je Slovensko dovozcom elektriny a to predovšetkým z Českej republiky, kde takýto poplatok neexistuje. O to viac je dôležité zavedenie tohto poplatku zvažovať nielen k aktuálnemu stavu importu elektriny z ČR, ale aj budúcej bilancii Slovenska po tom, čo sa dokončia dva bloky jadrovej elektrárne Mochovce.
V akom zmysle by sa malo zavedenie G-komponentu zvažovať vo vzťahu k dokončeniu Mochoviec? Môžete to vysvetliť bližšie?
Dokončenie jadrových blokov v Mochovciach a ich sprevádzkovanie výrazne zmení bilanciu Slovenska vo výrobe elektriny. Z dovozcu elektriny v posledných rokoch sa Slovensko stane definitívne sebestačné. Dokončenie elektrárne Mochovce nepochybne prinieslo alebo ešte prinesie určité investície do prenosovej sústavy. V oboch prípadoch ide o argumenty, ktoré sa musia zobrať do úvahy.
Ak má jedna krajina zavedený G-komponent a ostatní jej susedia nie a súčasne nie je G-tarifou zaťažený dovoz elektriny, je to podľa vás diskriminačné. Čo ale opačná situácia – je niekde v Európe krajina, ktorej susedia majú zavedený G-komponent, ktorý sa na výrobcov tejto krajiny nevzťahuje? Inými slovami, je niekto v EÚ takto zvýhodnený?
Obidve varianty sú možné. G–komponent je regulácia, ktorá kriví podmienky na trhu. O výhodnosti či nevýhodnosti však nerozhoduje len jeho samotné zavedenie alebo určenie jeho výšky, ale aj ďalšie faktory ako je celková bilancia výroby a spotreby elektriny, energetický mix, stav prenosovej sústavy a celkom iste mnoho ďalších. Smernica EÚ určila rozpätie pre možné zavedenie tohto poplatku v rámci členských štátov EÚ, ale okamžite udelila výnimku pre niekoľko krajín.
Metodika cenotvorby G-komponentu je nastavená pomerne zložito. Namiesto fixného určenia ceny napr. 0,5 EUR/MWh je to vyjadrené cez 30 % ceny rezervovanej kapacity, čo sa ešte v prípade zdrojov pripojených do prenosovej sústavy ďalej bude upravovať koeficientom tak, aby cena v prepočte za MWh nepresiahla európskym nariadením stanovené maximum. Ako sa k tomuto podľa vás majú postaviť jednotliví výrobcovia elektriny?
Ide o reguláciu, ktorej zavedenie má nepochybne svoje zdôvodnenie. Pre výrobcov elektriny ale nejde o nič iné, než skrytú daň na ich podnikanie. S tým výrobcovia veľa neurobia. Plusy a mínusy takéhoto kroku sa porovnajú. Rozhodne to ale nezávisí od výrobcov elektrickej energie.
Z radov výrobcov sa už ozvali hlasy volajúce po spravodlivosti súdnou cestou. Podľa vášho názoru, ak príde k súdnym sporom, aká je šanca, že súd by sa mohol prikloniť na stranu štátu?
Veľká. Som presvedčený, že štát má na takýto krok nárok a to aj v rámci EÚ. Iná vec je či to bude správny krok.
Existuje diskusia o prijatí podobného legislatívneho opatrenia aj v Českej republike?
Istá diskusia o zavedení G-komponentu prebehla na českom Ministerstve průmyslu a obchodu v čase, keď bol ministrom Martin Kuba z ODS. Diskutovalo sa o určitej variante. Mala obmedziť výrobu elektriny z hnedého uhlia, ktorá ide potom na export a obrátene týmto krokom zabezpečiť dostatok hnedého uhlia pre české teplárne. Podľa môjho názoru je ale momentálne táto diskusia zmrazená a o zavedení týchto poplatkov sa v ČR neuvažuje.
Na záver, aké je vaše odporúčanie pre Slovensko? G-komponent: áno alebo nie? Ak áno, v akej podobe?
Vo všeobecnosti nie, ide o ďalšiu reguláciu. Tá plodí len ďalšie a ďalšie regulácie. Európsky trh s elektrinou je už tak preregulovaný, že mu hrozí absolútne zrútenie. Na druhej strane nepoznám ten skutočný dôvod, prečo sa má tento poplatok pre výrobcov elektriny na Slovensku zaviesť. Nedá sa vylúčiť ani racionálne zdôvodnenie.
S Michalom Šnobrom sa rozprával Michal Jesenič (energia.sk). Michal Šnobr je energetickým analytikom finančnej skupiny J&T.
© energia.sk