Štát brzdí dotácie na veterné turbíny pre rodinné domy
Projekt Zelená domácnostiam vyvolal záujem verejnosti o obnoviteľné zdroje energie. Na ich inštaláciu sa doteraz žiadateľom preplatilo vyše 18 miliónov eur. Okrem slnečných kolektorov, fotovoltických panelov, tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu figurujú v zozname zariadení tiež mikro veterné turbíny.
Veterné turbíny bez šance
Súčasťou Zelenej domácnostiam sú však iba „na papieri“. V praxi zatiaľ Slováci márne čakajú na možnosť získať poukážky na tento druh OZE. Kompetentní sa odvolávajú na platné legislatívne bariéry. Ministerstvo hospodárstva (MH SR) s návrhom na ich odstránenie nepočíta. „Program Zelená domácnostiam sa dostatočne čerpá na tie druhy malých OZE, ktoré spĺňajú podmienky. MH SR v súčasnosti nemá podnety na to, aby v najbližšom čase menilo legislatívu pre malé zdroje,“ reagoval pre náš portál hovorca Maroš Stano.
Problémom odborná spôsobilosť
Inštalatérov veterných turbín na Slovensku nenájdete. Aby ste mohli takýto zdroj montovať, potrebujete totiž osvedčenie od rezortu hospodárstva. Platná úprava zákona o podpore OZE a KVET (309/2009 Z.z.) a vyhláška MH SR (133/2012 Z.z.), ktoré definujú podmienky pre odbornú spôsobilosť, termín veterná turbína nepoznajú. Získať certifikát pre inštalatérov sa preto v praxi nedá a nie je tak možná registrácia do zoznamu zhotoviteľov SIEA.
Pomerne častým argumentom vlády býva, že možnosť odbornej spôsobilosti na inštaláciu veterných turbín neupravuje európska smernica (2009/28/ES) o podpore OZE, ktorú SR transponovalo do svojej legislatívy. Kabinetu ale nič nebráni v tom, aby domáce zákony rozšíril nad rámec spomínanej smernice. Tá totiž stanovuje len nutné minimálne princípy, aplikácia v praxi je na národných vládach.
Výstavba veternej turbíny takisto podlieha povinnému posudzovaniu vplyvov na životné prostredie (EIA). Platí to bez výnimky, či plánujete postaviť turbínu na strechu svojho domu s inštalovaným výkonom pár kW alebo veterný park. Domácnosť by musela absolvovať celý proces EIA, ktorý môže trvať vyše roka. Navyše celá inštalácia by sa predražila a zámer by stratil ekonomický zmysel.
Iniciatíva opozície skončila v koši
V minulom roku sa o zmenu spomínaných zákonov pokúšala opozícia. Návrh poslancov Karola Galeka a Anny Zemanovej však nezískal v pléne parlamentu dostatočnú podporu. Jeho súčasťou bolo, aby sa pre mikro veterné turbíny s inštalovaným výkonom do5 kW nevyžadovalo v rámci EIA žiadne posúdenie.
Ponuka malých veterných turbín na trhu, ktoré by spĺňali predpísané technické parametre, je dnes podľa agentúry SIEA nevyrovnaná. Na jednej strane je k dispozícii mnoho druhov lacných zariadení, pri ktorých nie je možné preukázať a potvrdiť splnenie deklarovaných parametrov. Na druhej strane sú certifikované zariadenia výrobcov s overenými parametrami, ale tie sú výrazne drahšie. V zozname oprávnených zariadení zatiaľ nájdeme len turbínu od čínskeho výrobcu Qingdao Greef New Energy Equipment, ktorá disponuje inštalovaným výkonom 3,45 kW.
Pilotný projekt bez energie z vetra
Dnes všetko nasvedčuje tomu, že pilotný projekt Zelenej domácnostiam ostane bez turbín, keďže úprava legislatívnych podmienok je v nedohľadne. „Pri ich prípadnej zmene však treba rátať aj s tým, že určitý čas si bude vyžadovať aj vyškolenie odborne spôsobilých osôb a registrácia oprávnených zhotoviteľov v tejto oblasti,“ povedal pre náš portál Stanislav Jurikovič zo SIEA.
V súčasnosti je pilotný projekt Zelenej domácnostiam za polovicou. „Ak by sa napríklad už v budúcom roku podmienky zmenili a boli by k dispozícii odborne spôsobilé osoby na inštaláciu systémov s veternými turbínami, mohli by sa zapojiť skôr do pokračovania projektu, ktoré v súčasnosti už pripravujeme. Našou snahou je, aby boli od roku 2019 v čo najvyššej miere využité zvyšné prostriedky 75 miliónov eur,“ uzavrel pre náš portál vedúci oddelenia komunikácie SIEA.
© energia.sk