Starace: Koniec fosílnych elektrární nie je pohreb, ale transformácia
Starace (na snímke počas návštevy Bratislavy) šéfuje Enelu od mája 2014. Foto: energia.sk
V nasledujúcich piatich rokoch plánuje Enel len v domácom Taliansku vyradiť z prevádzky 23 elektrární s inštalovaným výkonom 13 GW. Ako prvú z nich začiatkom novembra predal uhoľnú elektráreň Giuseppe Volpiho, ktorá sa nachádza v blízkosti Benátok. Stať sa z nej má priemyselné a logistické centrum. Osudy ďalších stavieb môžu byť iné. Taliani veria, že niektorí z nich sa premenia na galérie a múzeá. Funkčným príkladom transformácie je britské múzem moderného umenia Tate Modern. Priestory londýnskej galérie sa nachádzajú v areáli elektrárne Bankside uzavretej v roku 1982.
Ako sa v Európe zvyšuje podiel produkcie elektriny z obnoviteľných zdrojov, stratégiu postupnému vyraďovania konvenčných elektrárni z prevádzky si podľa Staraceho osvoja aj ostatné energetické skupiny v EÚ. Enel aj ďalšie európske utility v súčasnosti bojujú s prebytočnými výrobnými kapacitami a nízkymi cenami elektriny na veľkoobchodnom trhu. Ako priznal Starace, konvenčné elektrárne Enelu utrpeli kumulatívnu stratu prevádzkového zisku vo výške 36 mld. eur v rokoch 2008 až 2013, napísal Economist.
Očakáva sa taktiež, že spotreba elektriny v Európe bude v ďalších 25 rokoch stagnovať. Starace je presvedčený, že Taliansko je na decentralizáciu výroby a nárast elektriny z obnoviteľných zdrojov pripravené. Krajina dnes disponuje jedným z najmodernejších systémov inteligentných sietí v EÚ. No Enel vsádza aj na biznis mimo Európy. Expandovať chce v Latinskej Amerike aj na trhoch v Afrike a Blízkom Východe. Zameriavať sa plánuje najmä na výrobu elektriny z OZE a zemného plynu.
© energia.sk