Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stanislav Kovalík - ČEZ SK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Stanislav Kovalík
11. februára 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Stanislav Kovalík: Výmena pesimizmu

Prvých pár rokov po otvorení trhu sa nieslo v konštruktívne kritickom duchu. Panelisti, prednášajúci a aj účastníci diskutovali o nedokonalostiach infraštruktúry podporujúcej fungovanie liberalizovaného trhu. Témou bol najmä problematický a vzhľadom k možnostiam a finančným zdrojom mimoriadne laxný prístup prevádzkovateľov distribučných sústav k výmene dát. Absentoval rozumný model zúčtovania odchýlok. Zástupcovia alternatívnych dodávateľov znášali ekonomické bremeno týchto nedostatkov a s ich výrazným prispením máme dnes relatívne dobre fungujúci systém. Potenciál na zlepšenie existuje vždy, ale hrubé nedostatky sú zdá sa odstránené.

V ďalšej etape konferencií niekoľko rokov rezonovala téma poklesu cien komodít po vypuknutí finančnej krízy. Súčasne sa čoraz častejšie začína hovoriť o obnoviteľných zdrojoch a spôsobe ich podpory. Nikto ani dnes s určitosťou nevie predvídať ďalší pokles cien komodity a zdá sa, že ani rast tarify (TPS – tarifa za prevádzkovanie systému), ktorou sa okrem iného vyberajú od odberateľov peniaze na podporu rozvoja obnoviteľných zdrojov. Zatiaľ, čo neurčitosť a nedostatok dát sú pri predikcii vývoja cien komodít vcelku normálne, neexistencia transparentných informácií týkajúcich sa systému vplývajúceho na vývoj tejto významnej zložky celkovej ceny elektriny je „normálna“ asi len v našom geografickom regióne.

Súčasne s nosnými témami konferencií, z ktorých niektoré som naznačil vyššie, sa pravidelne objavuje ostrá kritika regulátora zatiaľ, čo regulátor sa pravidelne neobjavuje. Volanie po cenovej deregulácii dodávky má už roky konštantnú intenzitu. Tak ako v ostatných témach chýba tu poctivá analytická príprava a štruktúrovaná výstavba argumentov podporujúcich prezentovaný názor. O TPS sa hovorí bez toho, aby prevádzkovatelia distribučných sústav jasne spolu kvantifikovali problém a vecne navrhovali alternatívne riešenia – aspoň nie verejne na širších odborných fórach. O deregulácii cien dodávky sa hovorí bez toho, aby sa detailne analyzovala výška cien pre jednotlivé segmenty odberateľov v porovnaní s inými krajinami, stupeň rozvinutosti trhu a trhová sila bývalých dominantných dodávateľov. Volanie po cenovej deregulácii pripomína šamanské vyvolávanie dažďa.

Dodávatelia zrejme od deregulácie implicitne očakávajú zvýšenie cien a profitability podnikania. Opäť však bez analýzy aký vplyv by prípadné zvýšenie cien malo na jednotlivé subjekty trhu a zákazníka. Úplne absentuje zasadenie témy do celkového kontextu dizajnu trhu, kde významnou trhovou silou disponujú štátne a pološtátne subjekty. Bez zodpovedania základnej otázky „cui bono“ sú vážne odborné témy devalvované na „subepizódnu debatku“. Podľa môjho názoru sú necenová regulácia, administratívna záťaž ako aj nejasné pravidlá pri súťaži o zákazníka oveľa väčším problémom ako nastavenie ceny. Túto tému však citlivo vnímajú len traja z alternatívnych dodávateľov, keďže ostatní doteraz výraznejšie skúsenosti s akvizíciou v regulovanom segmente nemajú a bývalé monopoly sa doposiaľ neodhodlali využiť výhody voľného trhu aktívnejšou akvizíciou zákazníkov svojho exmonopolného suseda.

Ale vráťme sa späť k fóru energetických konferencií. Napriek vysokej spoločenskej úrovni a mnohým príležitostiam na únik od každodenných povinností odborná úroveň konferencií korešponduje s vývojom cien komodít v ostatných rokoch. Prevažujúcou replikou je, že dobré časy energetiky sú už za nami a že cesta k obnoviteľným zdrojom a decentralizovanej výrobe je cestou do pekla. Táto rétorika síce nemá potenciál ovplyvniť dianie ani u nás ani vo svete, má však jeden podstatný negatívny efekt. Mladších kolegov, ktorí sedia, pozorne načúvajú, uvažujú a učia sa od svojich starších vzorov môže príliš veľa pesimizmu odradiť a demotivovať. Medzi prostriedky, ktoré prispejú k dobrej nálade účastníkov energetických konferencií treba okrem tých tradičných zaradiť aj informácie či názory, ktoré súčasné zmeny v odvetví definujú ako určitú formu potrebnej katarzie. No predovšetkým  vidia v zmenách nové príležitosti na podnikanie. Väčšia rôznorodosť názorov nepochybne prispeje ku kultivácii odbornej dimenzie týchto príjemných stretnutí. S určitou dávkou odľahčenia na záver konštatujem, že sa tak podarí vrátiť konferencii nesúcej skratku SPX jej správny význam, teda nie „Slovak Pessimism Exchange“ ale „Slovak Power Exchange“.

Autor pôsobí v spoločnosti ČEZ Slovensko, s.r.o. Text prezentuje súkromný názor autora.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.