SPX: Regulačná elektrina je vítaný zdroj príjmu
Základným prvkom, prostredníctvom ktorého sa zaisťuje bezpečnosť a stabilita prevádzky prenosovej sústavy, sú podporné a systémové služby. Tie boli jednou z tém júnovej konferencie SPX, o ktorej diskutovali zástupcovia spoločností SEPS a ČEPS a tiež poskytovatelia podporných služieb (PpS).
Na Slovensku bolo vlani 25 poskytovateľov PpS a podľa regulačného úradu je konkurencia na tomto trhu dostatočná. ÚRSO na základe požiadavky rozsahu jednotlivých druhov PpS určuje SEPS-ke celkové plánované náklady na nákup všetkých druhov podporných služieb od ich certifikovaných poskytovateľov a zároveň určuje maximálnu cenu za poskytovanie jednotlivých druhov služieb.
Prehľad o PpS, ich využívaní a objeme regulačnej elektriny za posledné dva roky je v nasledujúcej tabuľke:
Zdroj: Výročná správa ÚRSO 2015
Hoci celkové plánované náklady na ich nákup nie sú v rozhodnutí ÚRSO zverejnené, podľa údajov SEPS sa vlani najviac nákladov (25,03 %) vyčerpalo na terciárnu reguláciu výkonu a frekvencie 3 min. kladnú. Ďalších 24,15 % smerovalo na sekundárnu reguláciu a 17,37 % sa vyčerpalo na terciárnu 10 min. kladnú.
„SEPS neriadi prietoky odniekiaľ niekam, ale je tu na to, aby riadila saldo voči zahraničiu. To znamená, aby v danej hodine bola suma exportov a importov rovná nule,“ vysvetlil Jaroslav Kubinec zo SEPS.
Primárna solidarita, sekundárna automatika
Primárna regulácia je takzvaná solidárna, nakupuje sa spoločne v regióne. Keď vypadne blok napríklad vo Maďarsku, reaguje na to primárna regulácia u všetkých prepojených operátorov. Miroslav Šula z ČEPS uviedol, že pri jej dimenzovaní sa počíta s najväčším výpadkom v Európe – až 3000 MW a rozdelí sa to podľa výroby na jednotlivých prevádzkovateľov prenosových sústav (TSOs).
Sekundárna regulácia sa riadi priamo z dispečingu TSO automaticky. Ak nastane problém na niektorom výrobnom zdroji, tretia entita, ktorá je schopná dodávať podpornú službu, zvýši svoju výrobu. Naopak, ak sa zníži odber v niektorom podniku, dispečer v centrálnom regulátore v Žiline zase musí vyrovnať túto nerovnováhu opačným smerom.
Pokiaľ je poskytovateľov sekundárnej regulácie viac, všetci sú aktivovaní pro rata. T.j. ak je treba aktivovať 10 % celkového výkonu, každý dodávateľ sekundárky je aktivovaný o 10 %.
Terciárny manuál
Ak sa sekundárna regulácia zastabilizuje na maximálnej úrovni a narastá odchýlka salda, centrálny dispečing manuálne aktivuje terciárnu reguláciu, tzv. 3, 10 a 15 minútové rezervy, buď do plusu alebo mínusu, čím sa ofsetuje sekundárna regulácia, aby tá mohla poklesnúť.
Na otázku, ako sa dispečer rozhoduje, ktoré zariadenie spustí, Miroslav Kret zo SEPS uviedol, že má zostavený rebríček terciárnych regulácií výkonu podľa ceny. Tiež vyhodnocuje k akej veľkej chybe došlo a ako rýchlo ju potrebuje nahradiť.
Ak vypadne atómka s veľkým výkonom, prioritne sa aktivujú rýchle podporné služby, t.j. 3-minútová kladná na Čiernom Váhu. V 10-minútovej službe má SEPS rôzne typy paroplynov po celom Slovensku alebo dieselgenerátory, ktoré sú tiež schopné zdvihnúť výkon, odľahčiť sekundárnu reguláciu a nahradiť chýbajúci výkon. „Filozofia je taká, že prevádzkovateľ prenosovej sústavy sa snaží do 15 minút odregulovať výpadok svojho najväčšieho zdroja, čo sú v našom prípade Jaslovské Bohunice s výkonom 510 MW, alebo najväčšieho odberateľa, ktorým je Slovalco v Žiari nad Hronom,“ dodal Kret.
Ceny
Za to, že subjekt garantuje svoju kapacitu a je schopný dodať podpornú službu, mu prevádzkovateľ musí platiť. Cena je dvojzložková, SEPS si najprv vyberá disponibilitu v rámci ročných, mesačných a denných výberových konaní. Okrem toho si spoločnosť objednáva regulačnú elektrinu, za ktorú ale platí jej dcérska spoločnosť OKTE.
Pri primárnej regulácii sa používa fixná cena – nemá totiž zmysel, aby niekto ponúkol nižšiu cenu, lebo aj tak je automatický regulovaný frekvenciou, ktorá je systémovým parametrom.
Aj v prípade sekundárnej regulácii ÚRSO oficiálne stanovuje maximálnu cenu, ale keďže sa aktivuje pro rata, poskytovateľ s nižšou ponúknutou cenou by šiel sám proti sebe, lebo by aj tak nebol aktivovaný častejšie.
Čo sa týka terciárnych minútových rezerv, poskytovatelia si stanovujú rôzne ceny – ak chcú byť aktivovaní častejšie, dajú nižšiu cenu, ak nie, využijú maximum. Na základe tohto rebríčka dispečer pri ofsetovaní zaktivuje najlacnejšieho poskytovateľa.
Pri regulačnej elektrine bol tiež zavedený kzpo (koeficient zápornej platby za odchýlku), ktorý sa rovná 1, ktorý je však podľa panelistov potrebné prehodnotiť.
Pohľad poskytovateľov
Zástupcovia z Čiech aj Slovenska sa zhodli na tom, že keďže trhové ceny elektriny sú dnes nízke a cena regulačnej energie a odchýlok významne vyššia, je to ďalší vítaný zdroj príjmu pre elektrárne, ktoré už samotná výroba elektriny ako taká neživí.
Z pohľadu určených maximálnych cien za PpS zo strany ÚRSO však boli ich úrovne podľa výrobcov stlačené na takú úroveň, kde je pre nich otázny zmysel poskytovania, najmä pri zápornej 3-min. a 10-min. rezerve. Ale tiež pri sekundárnej regulácii niektoré firmy v tendroch poskytujú možnosť dodať ju vo fixných platbách zadarmo, len aby mali profit z regulačnej elektriny.
Pred viac než 10 rokmi boli jediným poskytovateľom PpS u nás Slovenské elektrárne (SE). Pod vplyvom konkurencie už dnes majú pod 50 % na tomto trhu, pričom dominujú v 3 minútovej kladnej a zápornej terciárnej regulácii.
Róbert Zelenay zo SE potvrdil, že keď klesá cena elektriny, začína mať zmysel dodávať podporné služby aj zo zdrojov, ktoré by ich pri dobrej cene elektriny vôbec neposkytovali, napr. jadrové elektrárne, z ktorých dokážu dodávať sekundárnu aj primárnu reguláciu. Pri tomto type elektrárne ale platí, že musia dodržiavať bezpečnostné pásmo asi 10 MW v rezerve, ktoré ponúkať nemôžu a pri kalkulácii ceny musia túto „stratu“ zohľadniť.
Komparácia SR a ČR
Odborníci sa počas konferencie SPX tiež venovali podobnostiam a rozdielom vo fungovaní trhu s podpornými službami u nás, v Čechách či Nemecku. Český operátor prenosovej sústavy napríklad na vyrovnanie odchýlky používa ešte vyrovnávací trh, ktorý organizuje OTE a jediným nakupujúcim je ČEPS, ktorý sa rozhoduje na základe vlastnej predikcie odchýlky.
Odborník na energetiku Ján Pišta porovnal objemy a náklady regulačnej energie medzi ČEPS a SEPS za posledné roky. Hoci česká sústava je väčšia, má viac odberateľov a má aj väčší objem aktivovanej regulačnej elektriny, náklady sú stále vyššie na Slovensku, aj keď s klesajúcim trendom.
Autor: Ján Pišta, podľa údajov OTE (ČR) a OKTE (SR)
Jarná konferencia SPX 2016 sa konala 23.-24. júna 2016 v Nízkych Tatrách – Tále. Portál energia.sk bol mediálnym partnerom podujatia.
© energia.sk, Foto: SPX