SPP: Trh s plynom je dnes ťažšie predvídateľný ako v minulosti
Trh so zemným plynom je v súčasnosti menej predvídateľný ako v minulosti. Aj preto je podľa hovorcu Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) Petra Bednára ťažko predvídať budúcoročné ceny plynu pre slovenských zákazníkov. „Slovenský trh s plynom nefunguje autonómne, ale v kontexte oveľa väčšieho, európskeho trhu, na ktorom pôsobí veľa hráčov a obchodujú sa denne veľké objemy plynu. Situáciu na plynárenskom trhu tak charakterizuje vysoká dynamika a nižšia predvídateľnosť ako v minulosti,“ uviedol pre agentúru SITA Bednár.
Nákupná cena plynu SPP závisí najmä od vývoja dvoch kľúčových faktorov, a to od vývoja ceny ropy a ropných produktov na svetových trhoch a vzájomného výmenného kurzu eura a amerického dolára. Čo sa týka trhových cien plynu, tie sú volatilné a cena komodity na spotových trhoch sa mení počas roka. Ceny plynu na spotových trhoch vykazujú v tomto roku výrazne nestabilný trend. Oproti začiatku roka sa ceny v lete pohybujú na úrovni približne o 10 % vyššej. „Vývoj cien plynu závisí predovšetkým od ponuky a dopytu, na ktorý majú vplyv viaceré faktory. Dlhodobo sú to najmä olejové kontrakty, ale cenové výkyvy sú spôsobené aj zásadnými ekonomickými a geopolitickými rozhodnutiami a nepredvídateľnými udalosťami,“ dodal Bednár. V tomto roku sú podľa slovenských plynárov skokové nárasty cien plynu spôsobené najmä stále nestabilnou politickou situáciou na Blízkom Východe, ako aj silnejúcim dopytom po plyne v Ázii.
Slovenský plynárenský priemysel v júni predložil Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) návrh na zmenu cien za dodávku plynu pre domácnosti. Plynári žiadali zvýšiť ceny plynu pre domácnosti v priemere o 17 %. „Tento návrh sme riadne odôvodnili, pričom vychádzal z objektívnej skutočnosti, že vývoj výmenného kurzu amerického dolára voči euru bol výrazne odlišný, ako regulátor predpokladal pri nastavovaní regulovaných cien na tento rok. Regulátor tiež okrem iného neuznal žiadne naše náklady na skladovanie plynu, ktoré sa pohybujú na úrovni niekoľkých desiatok miliónov eur ročne,“ konštatoval Bednár.
ÚRSO zatiaľ cenové konanie o tomto cenovom návrhu prerušil. Dôvodom prerušenia vraj boli súdne spory medzi plynármi a regulačným úradom o starších cenových rozhodnutiach. „Nebudeme v súčasnosti špekulovať o tom, ako sa regulátor k návrhu postaví,“ uzavrel Bednár.
Zdroj: © SITA