Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Alexej Miller - Gazprom - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Šéf ruského plynárenského monopolu Gazprom Alexej Miller. Foto: TASR/AP Photo/Misha Japaridze
22. októbra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

SPP opäť rokuje s Rusmi o úprave dlhodobého kontraktu

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) pokračuje v diskusiách s ruským monopolným vývozcom zemného plynu, spoločnosťou Gazprom, o úprave dlhodobého kontraktu. „Rokujeme o rozsahu dodávok na nasledujúci rok, ako aj o cene za plyn. Nechceme objem zvýšiť. Slovensko uskutočnilo také opatrenia, aby oproti tomuto roku znížilo objem dodávok plynu o 10 až 15 %,“ uviedol v rozhovore predseda predstavenstva SPP.

Zmluva do roku 2028

Nové rokovania s Gazpromom sa podľa Šabíka začali pred dvomi mesiacmi, posledné kolo sa uskutočnilo začiatkom októbra. Ďalšie stretnutie sa má konať v pondelok (27.10.) v Moskve. „Máme dlhodobý kontrakt do roku 2028. Jeho súčasťou je aj revízia podmienok každé dva roky,“ doplnil.

K poslednej úprave dlhodobého kontraktu SPP s Gazpromom došlo v marci tohto roku. Hoci cenové podmienky sú predmetom obchodného tajomstva, Ministerstvo hospodárstva SR viackrát naznačilo, že nový kontrakt zlepší hospodárenie SPP. Vláda zároveň nevylúčila, že v dôsledku vývoja na veľkoobchodnom trhu a ďalších faktorov, existuje priestor na ďalšiu korekciu kontraktu.

Bezpečnosť dodávok

Na Slovensko v súčasnosti prúdi zhruba o polovicu menší objem plynu, než si SPP objednal. Vláda upokojuje, že v prípade úplného zastavenia dodávok z Ruska cez územie Ukrajiny sa domácnosti nemusia obávať. „Zásobníky na Slovensku sú plné na 99 % a máme rovnako zmluvy na spätné dodávky z Českej republiky, Nemecka a Rakúska,“ skonštatoval nedávno minister hospodárstva Pavol Pavlis. 

Slovensko čoraz intenzívnejšie využíva možnosti reverzného chodu. Pred takmer Pred takmer dvomi týždňami vôbec po prvýkrát pritieklo na územie SR viac plynu z ČR než z Ukrajiny. Cez vstupný bod Veľké Kapušany sa v stredu (8.10) prepravilo viac než 47,5 miliónov m3 plynu, zatiaľ čo cez Lanžhot takmer 49,9 miliónov kubíkov.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.