Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynový ventil + vlajky EU-SK-UA - vláda UA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vlajky EU-SK-UA
26. februára 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

SPP nakupuje po novom

Spôsob cenotvorby Gazpromu prechádza zásadnými zmenami. V minulosti sa nákupná cena zemného plynu pre Slovenský plynárenský priemysel (SPP) vypočítavala podľa vzorca, ktorý zohľadňoval zmeny ropy na burze. Do nákupnej ceny plynu sa pohyb ropy na trhu premietal ako priemer za posledných 9 mesiacov. Ak ropa zdražela, spravidla stúpla aj cena plynu.

Cena čierneho zlata zaznamenala od júna 2014 prepad o takmer 60 %, v posledných týždňoch ale mierne rastie. Pokiaľ ide o plyn, turbulentný vývoj na Ukrajine spôsobil, že dodávatelia sa pripravili na vznik možnej krízy. V dôsledku prebytkov na trhu v EÚ tak klesla aj cena plynu na medzinárodných trhoch. Tento pokles bol ale nižší ako pokles cien ropy.

Vo všeobecnosti tak platí, že ceny plynu sú dnes oveľa menej závislé na trhových cenách ťažkých a ľahkých vykurovacích olejov. Väzba cien plynu na ropu však závisí od individuálneho nastavenia dlhodobého kontraktu medzi Gazpromom a konkrétnym odberateľom. V prístupe ruského monopolného vývozcu ale možno pozorovať snahu o väčšiu flexibilitu.

Úpravy cien

Slovensko má prostredníctvom SPP dlhodobú zmluvu s Gazpromom do roku 2028. Jej súčasné nastavenie je také, že plynári môžu s ruským partnerom v pravidelných intervaloch rokovať o úprave podmienok. „Rokovania o cenách na rok 2015 ešte neboli ukončené,“ povedal Holeš.

Snaha vyjednať v dlhodobých kontraktoch lepšie ceny je u európskych firiem pochopiteľná, ešte v roku 2012 čelil ruský gigant viacerým arbitrážam. Niektorým európskym energetickým spoločnostiam sa podarilo dosiahnuť úpravu cenových podmienok na súde (RWE), iným dohodou (PGNiG). Získali zľavy z dovtedajšej ceny alebo zrušenie sankcií v rámci tzv. systému take-or-pay. Talianska spoločnosť Eni sa v máji minulého roku s Gazpromom dohodla, že ich cena v dlhodobom kontrakte nebude viazať na ceny ropy, ale riadiť sa trhovými cenami.

Kvôli podozreniu zo zneužívania dominantného postavenia Gazprom stále vyšetruje aj Európska komisia.

Široké rozpätie

Podľa údajov Gazpromu bola priemerná cena plynu pre Európu a iné štáty mimo bývalých postsovietskych republík vo výške $304/ 1000 m3 (€229). Pre porovnanie – na domácom ruskom trhu sa pohybovala na úrovni $106,7/1000 m3 (asi €80). Informácie o cenách či vzorcoch uvedených v kontraktoch firmy neposkytujú s odvolaním sa na obchodné tajomstvo.

Rozpätie cien Gazpromu pre jednotlivé európske krajiny je široké. Podľa údajov Rádia Slobodná Európa (RFE/RL) napríklad v roku 2013 Bielorusko platilo za 1000 m3  166 dolárov , Veľká Británia 331 dolárov. Na opačnej strane spektra malo byť Poľsko s cenou $526 a Macedónsko s cenou $564 za 1000 m3. Slovensko podľa RFE/RL platilo pred dvoma rokmi v priemere 429 dolárov za 1000 m3.

Zdroj: Radio Free Europe/Radio Liberty

Podľa ruského denníka Vedomosti, ktorý odkázal na prognózu tamojšieho ministerstva hospodárskeho rozvoja, by priemerná cena ruského plynu v roku 2015 mohla pre väčšinu členských krajín EÚ klesnúť až o 35 % na 222 dolárov za tisíc metrov kubických, napísala ČTK.

Európska komisia vo svojom včerajšom balíku pre energetickú úniu predložila aj návrh posilniť transparentnosť pri rokovaniach firiem z EÚ s dodávateľmi z tretích krajín o dlhodobých kontraktoch.

Diverzifikácia zdrojov

Štátny SPP získava zemný plyn z viacerých zdrojov. „Časť pochádza z dlhodobého kontraktu, časť z nákupu na medzinárodných trhoch a taktiež zo zásobníkov, pričom nákupné ceny plynu z uvedených jednotlivých zdrojov sú rozdielne,“ uviedol pre náš portál hovorca SPP Michal Holeš. Ako ďalej doplnil, do konečnej ceny komodity vstupujú aj ďalšie náklady.

Na otázku, v akom pomere SPP indexuje nákup komodity na ropu a v akom na zemný plyn, sme konkrétnu odpoveď nedostali. „Môžeme však povedať, že mechanizmus výpočtu ceny dnes podstatne viac odráža ceny na medzinárodných trhoch (samozrejme na dlhodobejšej báze, s časovým posunom) a tiež naše potreby čo sa týka množstva,“ uzavrel.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.