SPP môže dodávať plyn aj na Ukrajinu
Už minulú zimu Ukrajina nahradila dodávky plynu od ruského Gazpromu nákupmi od západoeurópskych firiem, a to predovšetkým vďaka revolvingovému úveru od Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) pre štátny Naftogaz vo výške do 300 miliónov dolárov. Špecifický nástroj (Naftogaz Gas Purchase Facility) umožňuje Kyjevu počas troch rokov nakupovať plyn podľa potreby, v rámci vyhlasovaných tendrov.
Vlani takto nakúpil asi 1,7 miliardy metrov kubických plynu, pričom jeho priemerná cena v mieste dodania bola $193 za tisíc m3. Hlavnými dodávateľmi Naftogazu sa tak stali Uniper Global (niekdajšia nemecká firma E.On Ruhrgas), britský Noble Clean Fuels, francúzska Engie a talianska Eni.
Banka v polovici júla zverejnila zoznam celkovo trinástich energetických firiem, ktoré sa predkvalifikovali na účasť v ďalších tendroch na dodávku plynu. Figuruje medzi nimi aj štátny Slovenský plynárenský priemysel a tiež spoločnosť VNG Slovakia, ktorá je však súčasťou nemeckého koncernu so sídlom v Lipsku.
Logický krok pre SPP
„Tento krok považujeme, ako líder trhu s plynom, ktorý má skúsenosti s obchodovaním na trhoch aj mimo Slovenska, za logický, a to aj vzhľadom na skutočnosť, že miestom dodávky plynu v rámci daného projektu je virtuálny obchodný bod na Slovensku,“ uviedol hovorca spoločnosti Ondrej Šebesta pre náš portál.
SPP už uzavrel s Naftogazom rámcovú zmluvu, v rámci svojej obchodnej politiky sa následne rozhodne pre účasť v jednotlivých tendroch, ktoré ukrajinská spoločnosť vyhlási.
SPP je spolu s väčšinou európskych firiem v zozname EBRD uvedený ako „podmienečne“ predkvalifikovaný, preto sme sa zaujímali, aké ďalšie podmienky ešte musia splniť. „Jedinou „zostávajúcou“ podmienkou je, v prípade úspechu v konkrétnom tendri, resp. ako predpokladu na uzavretie zmluvy o dodávke plynu, predloženie bankovej záruky od renomovanej zahraničnej banky. Túto podmienku je SPP, samozrejme, pripravený a schopný splniť,“ potvrdil Šebesta.
Nepodmienečne sú pre tendre predkvalifikované iba dve firmy – český ČEZ a francúzska Engie.
Dohoda z Rusmi?
Do hry stále môže zasiahnuť aj ruský Gazprom. Tento týždeň sa v Bruseli konalo stretnutie eurokomisára pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča s ukrajinským premiérom Volodymyrom Hrojsmanom, na ktorom preberali možnosti dodávok ruského plynu na Ukrajinu počas nadchádzajúcej zimy. Rokovania by mali pokračovať v trilaterálnom formáte, začiatkom septembra Šefčovič plánuje v tejto záležitosti navštíviť Rusko aj Ukrajinu.
Ruská tlačová agentúra TASS pred dvoma týždňami citovala šéfa Naftogazu Andreja Koboleva, podľa ktorého im Gazprom ponúka mierne nižšiu cenu než európski dodávatelia, a to vo výške $167,57 za 1000 m3. To, či sa podarí Ukrajincom s Rusmi dohodnúť na nových cenách a podmienkach je zatiaľ otázne.
Dopĺňanie zásob
Ukrajinci už zvýšili objem plynu, ktorý získavajú zo Slovenska. V prvej polovici júla k nim tieklo menej než 500 tisíc m3 plynu denne. Vtedy nakupoval Naftogaz plyn z vlastných zdrojov. Posledný týždeň sa nominácie a zodpovedajúce toky znásobili, dnes sa pohybujú cez 18 miliónov m3. Celková kapacita plynovodu medzi Vojanmi a Užhorodom je pritom až 40 miliónov m3 denne.
Kyjev pripomína, že má k dispozícii dostatok peňazí na nákup plynu a naplnenie svojich podzemných zásobníkov pre potreby domácej vykurovacej sezóny aj tranzit do Európy. Dosiahnuť chcú úroveň zásob 14,5 miliardy m3, aktuálne majú približne 10,1 mld. m3, čo predstavuje 32 % obrovskej kapacity zásobníkov.
Pre porovnanie – Slovensko ich má teraz naplnené približne na 69 %.
© energia.sk