SPP minulý rok zvýšil svoj čistý zisk, darilo sa mu hlavne v elektrine
„V roku 2015 sme s celkovým počtom 1,3 milióna zazmluvnených odberných miest potvrdili jednoznačnú pozíciu lídra slovenského energetického trhu. Napriek mimoriadne konkurenčnému prostrediu sme v porovnaní s minulým rokom zaznamenali mierny rast celkového zákazníckeho portfólia,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Štefan Šabík v príhovore k vydanej výročnej správe za minulý rok.
Spoločnosti sa podarilo pokles počtu odberných miest v plyne prevýšiť novými odbernými miestami v dodávke elektriny, kde zaznamenala aj rast tržieb. Vo výsledku tak vlani v porovnaní s predchádzajúcim rokom dodali svojim zákazníkom viac energie – cez 29 TWh.
V roku 2015 pôsobilo v SR 29 aktívnych dodávateľov plynu. Na celkovej dodávke plynu koncovým odberateľom mal štátny SPP podiel 57,13 %, rok predtým to bolo 60,99 %. V segmente domácnosti si SPP udržal podiel vo výške 70,21 %, u malých podnikov vo výške 51,82 %.
Dodávka plynu koncovým odberateľom v roku 2015
Zdroj: Výročná správa ÚRSO 2015
„Koncom minulého roka sme pokorili métu 100 000 zmlúv na dodávku elektriny a očakávame, že v roku 2016 sa staneme najväčším alternatívnym dodávateľom elektriny na Slovensku z hľadiska počtu zákazníkov,“ naznačil Šabík jeden z cieľov spoločnosti pre tento rok. Celkovo tak vlani dodávka elektriny od SPP presiahla objem 450 GWh.
Pri dodávke elektriny v domácnostiach získala spoločnosť podiel 4,96 %, čo bolo najviac po trojici tradičných dodávateľov. U malých podnikov však mala len podiel vo výške 1,018 %, v neregulovanom segmente odberateľov 1,51 %.
SPP pôsobí aj ako dodávateľ poslednej inštancie v plynárenstve, čím garantuje bezpečnosť dodávok plynu pre celé Slovensko, nielen pre svojich zákazníkov. To zodpovedá aj najväčšiemu objemu fyzických plynových zásob v podzemných zásobníkoch medzi dodávateľmi na Slovensku. Na konci roka 2015 mal SPP v zásobníkoch viac ako 1 mld. m3 plynu, vrátane strategickej rezervy. „Ako obchodníkovi s plynom by nám postačovali približne polovičné zásoby,“ pripomenul šéf SPP.
Hospodárenie
Výnosy z predaja výrobkov a služieb SPP vlani dosiahli výšku 1,358 miliardy eur, čo oproti roku 2014 predstavovalo pokles o 186 miliónov eur. Výšku výnosov ovplyvnil najmä nižší predaj zemného plynu na zahraničných trhoch, ale tiež znižujúca sa veľkoobchodná cena plynu a posilňovanie konkurencie.
Prevádzkové náklady (bez započítania dane z príjmov) zaznamenali medziročný pokles o 218 mil. eur, pričom najvyššiu časť predstavovali náklady na nákup zemného plynu.
Za minulý rok SPP vykázal zisk pred zdanením vo výške 453 mil. eur, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom predstavovalo pokles o 30 mil. eur. Čistý zisk v roku 2015 prekročil 435 miliónov eur, t.j. medziročne stúpol o viac než 146 mil. eur.
EBITDA, t.j. zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi, však predstavovala stratu, a to na úrovni -76 miliónov eur. Medziročne sa však SPP darilo lepšie. Pre porovnanie – strata v tomto ukazovateli za rok 2014 činila až 107 miliónov eur.
Už od roku 2013, kedy došlo k zmenám v štruktúre SPP, aktíva prepravnej siete prešli do majetku Eustreamu, došlo k odchodu skupiny EPH z biznisu dodávky, ktorý plne prebral na svoje plecia štát, sa v mínusových hodnotách pohybuje aj tzv. prevádzková marža SPP. Vlani dosiahla úroveň -6,4 %, rok predtým to bolo dokonca -7,6 %.
Výška investičných výdavkov predstavovala 0,98 mil. eur, peniaze šli najmä do oblasti technických, obchodných a komunikačných systémov IT a do rekonštrukcií administratívnych budov a objektov firmy.
© energia.sk