Spoločný nákup plynu by mohol byť dobrovoľným krízovým mechanizmom
Na spoločný postup pri nákupe zemného plynu panujú medzi členskými krajinami rôzne názory, uviedol minulý týždeň v Bratislave podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu.
„Západné krajiny sú presvedčené, že trh s plynom funguje,“ poznamenal Maroš Šefčovič. Vysvetlil, že na západe kontinentu ide hlavne o komerčnú politiku obchodujúcich firiem. „Ale pre krajiny strednej a východnej Európy otázka vyznieva inak, hlavne kvôli posledným skúsenostiam.“
Ideu kolektívneho nákupu plynu podporuje hlavne Poľsko. Niekdajší predseda europarlamentu Jerzy Buzek spolu s bývalým predsedom eurokomisie Jacquesom Delorsom navrhli zdieľanie kapacít a koordináciu nákupov ešte koncom roka 2009. Minulý rok v apríli túto myšlienku oživil Donald Tusk, súčasný predseda Európskej rady, ktorý vtedy vyzval k ukončeniu dominancie Ruska pri zásobovaní Európy plynom.
Stúpenci spoločného postupu si od tohto kroku sľubujú lepšiu vyjednávaciu pozíciu voči tretím stranám a možnosť získať plyn lacnejšie.
Nemecko nepodporí nový kartel
Niektorí odborníci ale upozornili, že by to porušovalo legislatívu o voľnej hospodárskej súťaži a zničilo úsilie o liberalizáciu európskeho trhu s plynom vyvíjané v posledných rokoch.
V piatok (20.2.) túto tému preberali aj predstavitelia Nemecka a Nórska, ktoré je po Rusku druhým najväčším dodávateľom plynu do krajín EÚ. Zhodli sa na tom, že nie je nutné vytvoriť v Európe kartel pre spoločný nákup plynu. „Nie sme pre koncept jednotného nákupcu ani pre nič podobné,“ uviedol novinárom štátny tajomník nemeckého ministerstva hospodárstva Rainer Baake.
Ani kroky maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý sa v súčasnosti snaží bilaterálne dohodnúť s Ruskom na pokračovaní dodávok plynu, nenaznačujú, že by sa chystal túto myšlienku podporiť.
Podľa Šefčoviča je úlohou Komisie zanalyzovať, za akých podmienok by bol spoločný postup bol možný, berúc do úvahy význam energetickej bezpečnosti, ale aj rešpektovanie európskej legislatívy a záväzkov v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO). „Najschodnejšou cestou sa mi vidí, že by to mohlo byť dobrovoľné rozhodnutie krajín alebo firiem, ktoré by chceli takto spoločne postupovať hlavne v čase, keď nastane kríza dodávok,“ dodal Šefčovič.
Možnosti pre dobrovoľné mechanizmy agregovania dopytu v podobe kolektívneho nákupu plynu by mali byť jedným z návrhov novej stratégie európskej energetickej únie, ktorú v Bruseli predstavia už túto stredu.
Energia.sk, ČTK