Spoločnosť SPP sa predbežne pripravuje na vlastnícky „unbundling“
„Aktuálne znenie návrhu Zákona o energetike zavádza pre SPP povinnosť začať s prípravami na odpredaj dcérskej spoločnosti Eustream,“ vyhlásil hovorca spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel v nadväznosti na text návrhu, ktorý prešiel nedávno prvým čítaním v parlamente.
Vlastnícke oddelenie prevádzkovateľa prepravnej siete pre zemný plyn predpokladá § 50 súčasného návrhu zákona. Píše sa v ňom, že „prevádzkovateľ prepravnej siete je povinný vlastniť prepravnú sieť“ a súčasne tá istá osoba alebo osoby nie sú oprávnené priamo alebo nepriamo vykonávať činnosti výroby plynu, dodávky plynu, výroby alebo dodávky elektriny. Súčasne takáto osoba nesmie priamo alebo nepriamo kontrolovať firmy vykonávajúce vymenované činnosti a ani nesmie mať priamy alebo nepriamy vplyv nad takýmito firmami alebo osobami, ktoré ich kontrolujú. Výnimka sa uplatňuje na vlastníka prepravnej siete, ktorým je štát.
Vlastnícke oddelenie nie je však jedinou alternatívou, ktorú zákon umožňuje, je ale akýmsi prednastaveným modelom pre prípad, ak vláda SR aktívne nerozhodne o uplatnení modelu zriadenia nezávislého prevádzkovateľa siete.
V § 50, ods. 8 návrhu zákona o energetike sa píše: „Vláda môže do 1. októbra 2012 na návrh ministerstva určiť, že sa nepoužije vlastnícke oddelenie prevádzkovateľa prepravnej siete, ktorý je súčasťou vertikálne integrovaného plynárenského podniku.“ Ak vláda rozhodne o neaplikovaní vlastníckeho oddelenia, nezávislý prevádzkovateľ prepravnej siete sa bude musieť riadiť ustanoveniami v paragrafoch 51 – 60 budúceho zákona.
„Návrh novely Zákona o energetike, ktorý už prešiel prvým čítaním v Národnej rade SR, zavádza pre Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) povinnosť začať okamžite s prípravou na reálny odpredaj svojej dcérskej spoločnosti Eustream, ak sa má tento krok zrealizovať v zákonom stanovenom termíne. Ako jediný model pre splnenie podmienok tzv. tretieho energetického balíčka totiž zavádza úplné oddelenie vlastníctva dodávateľských a prepravných činností (tzv. ownership unbundling, ďalej iba OU),“ konštatoval vo vyhlásení hovorca SPP Peter Bednár. Doplnil, že návrh zákona „stanovuje ako termín pre splnenie požiadaviek modelu OU 1. január 2013, ktorý je vzhľadom na čas, potrebný na realizáciu predaja takej významnej spoločnosti ako je Eustream transparentným a zákonným spôsobom, nerealistický a prakticky nesplniteľný“.
Napriek tomu chce SPP podniknúť všetky kroky, aby sa ustanovenia budúceho zákona o energetike podarilo naplniť. „Medzi prvé kroky bude patriť príprava na prechod prepravných aktív do spoločnosti Eustream, čo je základnou požiadavkou smernice EU pri odčlenení prepravných činností, a to bez ohľadu na to, ktorý model unbundlingu bude schválený (ITO alebo OU),“ spresnil hovorca.
Plynári prostredníctvom hovorcu tiež zdôrazňujú, že na prevzatie smerníc tretieho energetického balíka sa systematicky pripravujú od roku 2010. Predchádzajúce návrhy zákonov, ako i predchádzajúce diskusie, však počítali s uplatnení modelu zriadenia nezávislého prevádzkovateľa prepravnej siete (ITO).
„Skutočnosť, že podľa zverejneného znenia návrhu bude mať vláda SR možnosť rozhodnúť o prípadnej aplikácii modelu ITO v termíne do jedného mesiaca od nadobudnutia účinnosti nového zákona, vytvára právnu neistotu. Táto možnosť voľby odlišného prístupu k odčleneniu aktív okrem toho značne komplikuje samotnú prípravu na splnenie požiadaviek kladených zákonom a bude mať za následok vznik dodatočných nákladov spojených s prípravou na potenciálny odpredaj Eustreamu, ako sú napríklad výber poradcu pri predaji, príprava investorskej analýzy (tzv. due dilligence) a ďalšie,“ vyhlásil Peter Bednár a doplnil, že vlastnícke oddelenie prepravnej siete od SPP bude mať „ďalekosiahly dopad na postavenie Slovenska na energetickej mape Európy ako aj na fungovanie trhu so zemným plynom v SR“. Ako príklady uviedol schopnosť firmy ovplyvňovať dianie na európskom energetickom trhu alebo stabilitu SPP, ktorá je kľúčová z hľadiska poskytovania služieb vo verejnom záujme, napríklad v rovine záložného dodávateľa.
(c) energia.sk