Spojené arabské emiráty investujú do OZE približne 155 miliónov eur
Jeden z najväčších producentov ropy na svete – Spojené arabské emiráty (SAE) – potvrdil jasné smerovanie k obnoviteľným zdrojom. Premiér krajiny šejk Mohammed bin Rashid al-Maktoum uviedol, že krajina tým chce „vyvážiť svoje ekonomické potreby a environmentálne ciele“.
Zároveň plánuje znížiť závislosť príjmov štátneho rozpočtu na predaji ropy aj emisie skleníkových plynov. Podľa údajov Svetovej banky pripadalo v roku 2013 na jedného obyvateľa SAE až 18,7 tony CO2. Pre porovnanie – na Slovensku to bolo 6,2 t CO2 na obyvateľa. Emisie z výroby elektriny by v nasledujúcich troch dekádach mali klesnúť až o 70 %.
Príkladom snáh je aj zapojenie do jadrovej energetiky. V tomto roku by sa mal spustiť do komerčnej prevádzky prvý blok novej atómovej elektrárne Barakah s výkonom 1400 MWe. Posledný, štvrtý z blokov Barakah by sa mal sprevádzkovať v roku 2020.
V roku 2050 by mali mať obnoviteľné zdroje 44-percentný podiel na energetickom mixe. Ďalších 38 % energie by malo pochádzať zo zemného plynu, 12 % z čistejších verzií fosílnych palív a 6 % z jadra.
Bezuhlíkové zdroje by tak mali mať polovičný podiel na výrobe energie. Energetická efektívnosť sa má zvýšiť o 40 %.
Krajina má obrovský potenciál predovšetkým pre slnečnú energiu. V SAE je napríklad jedna zo svetovo najväčších CSP elektrární Shams 1 s výkonom 100 MW, ktorá sa má ďalej rozšíriť. Jedným z projektov v rámci novej iniciatívy je aj solárny park pomenovaný po šejkovi Mohammed bin Rashid Al Maktoumovi s výkonom 5000 MW.
Energetická stratégia sa má implementovať v troch fázach. V prvej sa urýchli trend vyššej energetickej efektívnosti a zaistí diverzifikácia zdrojov. Druhá sa má zamerať na energeticky účinné riešenia v doprave a tretia na výskum, vývoj, inovácie a kreativitu pri dodávkach udržateľnej energie.
Jednotlivé emiráty si tiež stanovujú vlastné ciele. Dubai napríklad avizoval, že do roku 2030 bude z čistých zdrojov pokrývať 25 % energie a do roku 2050 až 75 %.
© energia.sk