Spaľovanie biomasy nie je uhlíkovo neutrálne, upozorňujú vedci svetových lídrov
Zároveň žiadajú, aby sa biomasa prestala považovať za uhlíkovo neutrálny zdroj energie. Výzvu vládam podpísali aj vedeckí podporovatelia iniciatívy My sme les. V tlačovej správe o tom informoval Marek Kuchta z iniciatívy.
Skupina ekonómov a vedcov na úvod otvoreného listu chváli USA, EÚ, Japonsko a Južnú Kóreu za ambiciózny cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050.
Upozornili však na „nezmyselnosť“ a škodlivosť praxe, keď sa spaľovanie fosílnych palív nahrádza dotovaným spaľovaním biomasy. Vedci pripomínajú, že na kilowatthodinu vyrobenej elektrickej energie pripadá dokonca výrazne viac emisií skleníkových plynov ako pri fosílnych palivách, a to dvoj až trojnásobne.
Energia vs. ťažba
Vedci odhadujú, že ak by sa podiel výroby energie z dreva na celosvetovej energetickej spotrebe zvýšil iba o dve percentá, znamenalo by to zdvojnásobenie ťažby v lesoch.
„Existujú silné dôkazy, že využívanie bioenergie v Európe tu už teraz viedlo k výraznému zvýšeniu ťažby,“ uvádza sa v liste. Zdôrazňujú tiež, že stromy majú pre klímu aj biodiverzitu vyššiu hodnotu živé než mŕtve.
„Pre naplnenie cieľov budúcej uhlíkovej neutrality by vaše vlády mali pracovať na ochrane a obnove lesov, nie na ich pálení,“ vyzývajú vedci lídrov.
Ochrana biodiverzity
Ondrej Kameniar z iniciatívy My sme les doplnil, že dotácie na spaľovanie biomasy priamo podkopávajú avizované ciele v znižovaní emisií a ochrane biodiverzity.
Naopak, ochrana a zlepšovanie stavu lesov výrazne pomáha k ich napĺňaniu.
„Zároveň nás čiastočne pripravuje na dnes už neodvratné následky zmeny klímy. Samozrejme, treba pripomenúť, že ochrana a obnova lesov sa nedá použiť ako náhrada za znižovanie emisií z priemyslu a iných odvetví, obe tieto stratégie by mali ísť ruka v ruke,“ uzavrel.