Sosnin: Nové zariadenie zaistí dlhodobú bezpečnosť rádioaktívneho odpadu
Venujete sa projektom vyraďovania Ignalinskej jadrovej elektrárne v Litve a JE Phillipsburg v Nemecku. Mohli by ste porovnať stratégie, ktoré sa na oboch elektrárňach používajú?
Všeobecná koncepcia uplatňovaná v oboch elektrárňach sa v zásade nelíši, demontáž elektrárne začína ihneď po vyvezení jadrového paliva. Líši sa ale skladba prác, ktoré naša spoločnosť vykonáva. V Ignalinskej JE staviame na kľúč komplexy pre nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnym odpadom. V Nemecku máme na starosti v rámci konzorcia viacerých firiem prípravu technologických postupov a demontáž komponentov primárneho okruhu bloku JE Phillippsburg s reaktorom typu BWR.
Aké projekty NUKEM Technologies realizuje v Ignalinskej JE?
V Ignalinskej elektrárni realizujeme na kľúč dva projekty dôležité z hľadiska udržateľnosti nakladania s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnym odpadom. Prvým z nich je objekt B1, v ktorom sa realizuje vyberanie, inšpekcia, balenie a skladovanie vyhoretého jadrového paliva. Ten už bol odovzdaný zákazníkovi a je v prevádzke v bežnom režime. Objekt označovaný ako B2/3/4 bude slúžiť na vynášanie pevného rádioaktívneho odpadu zo starých skladísk, ich spracovávanie a skladovanie v kontajneroch. Teraz je vo fáze spúšťania, konkrétne boli dokončené tzv. studené skúšky, to znamená preverenie spôsobilosti na prevádzku, funkčné skúšky s imitáciami odpadov a od 9. júna prebiehajú tzv. horúce skúšky, teda skúšky s reálnym rádioaktívnym odpadom.
Čím je objekt B2/3/4 zaujímavý z technologického hľadiska?
Ide o jedinečný komplex, ktorý umožňuje vynášať, triediť, spracovávať a skladovať pevný rádioaktívny odpad v závislosti na jeho aktivite. Vďaka nemu bude možné rádioaktívny odpad rozdeliť na ten, ktorý je možné dlhodobo skladovať v takej podobe, v akej je teraz, a na ten, ktorý je nutné pred dlhodobým skladovaním nejakým spôsobom upraviť. Na to budú k dispozícii spaľovacie komory na redukciu objemu spáliteľného odpadu, lisy na lisovanie lisovateľného odpadu a cementačné zariadenie na fixovanie odpadu do cementu, čo umožní jeho bezpečné skladovanie. Dozor nad odpadom a jeho pohybom v objekte bude mať na starosti moderný systém na sledovanie odpadu a naviac bude vyhodnocovať aktivitu každého balenia s odpadom. V časti komplexu sú tiež skladiská nízko a stredne aktívneho odpadu.
Z akých skúseností ste vychádzali pri realizácii tohoto projektu?
NUKEM Technologies sa opierala o technológiu, ktorej bezpečnosť, spoľahlivosť a efektivita boli preverené v podobných projektoch v jadrových elektrárňach Černobyľ (Ukrajina) a Balakovská (Rusko) a v analogických projektoch realizovaných v Číne a v ďalších krajinách.
Obrázok: Objekt B2/3/4 pre spracovanie a skladovanie nízko a stredne aktívnych odpadov (Zdroj: Ignalina NPP)
Objekt B2/3/4 je určený pre nízko a stredne aktívny odpad. Čo bude s vysoko aktívnym odpadom z Ignalinskej JE?
Odpady s vysokou intenzitou gama žiarenia (viac než 10 mSv/h) spoločne s ožiareným grafitom z aktívnej zóny a vyslúžilými zdrojmi žiarenia nebudú spracované týmto komplexom. Postupne sa budú vyťahovať z komôr doterajších skladísk, znovu triediť a baliť do špeciálnych kovových kontajnerov. Tie sa potom prevezú na 50 rokov (s možnosťou predĺženia na 100 rokov) do skladiska vysoko aktívneho odpadu.
Akú životnosť bude mať nový obal?
V objektoch B2/3/4 sa bude pracovať s dvoma typmi kontajnerov: železobetónovým kontajnerom pre nízko a stredne aktívny odpad a kovovým kontajnerom pre odpad s vysokou intenzitou gama žiarenia. Železobetónový kontajner naprojektovaný a licencovaný na prepravu odpadu je určený na trvalé uloženie do pripovrchových úložísk. Kovový kontajner neslúži na trvalé uloženie, ale na základe analýzy jeho bezpečnosti bol licencovaný na skladovanie na dobu 50 rokov s možným predĺžením na 100 rokov v prípade nevyhnutnosti.
Ako je zaistená bezpečnosť manipulácie RAO a minimalizácia jeho vplyvu na životné prostredie?
Spracovali sme hodnotenie dopadu na životné prostredie pre všetky etapy projektu od projektovania, cez stavbu a spúšťanie až po vyradenie z prevádzky, ktoré potom prešlo požadovaným odborným posúdením. Okrem litovských odborníkov hodnotili na základe zmluvy z Espoo aj odborníci v susedných krajinách. Bezpečnosť personálu a životného prostredia stojí v projektoch jadrovej energetiky na prvom mieste. Ani náš projekt nie je výnimkou, takže používa moderné a rokmi preverené technológie nakladania s rádioaktívnym odpadom a ich spracovanie na dlhodobé a bezpečné skladovanie. Nové objekty zodpovedajú požiadavkám právnych noriem vyplývajúcich z legislatívy Európskej únie a smerniciam a zmluvám prijatým medzinárodnými organizáciami, ako napríklad Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu.
Obrázok: Kontajnery s použitým jadrovým palivom v objekte B1 (Zdroj: Ignalina NPP)
Objekt B1 bude slúžiť na suché skladovanie VJP. Aký typ kontajnerov sa na to bude používať? Odlišuje sa konštrukčne od podobných kontajnerov používaných pre reaktory typu PWR?
Kontajnery pre objekt B1 boli špeciálne vyvinuté na prepravu a skladovanie vyhoretého jadrového paliva. Sú veľmi podobné typom používaným všade vo svete, akurát boli mierne upravené pre rozmery a radiačnú charakteristiku paliva z Ignalinskej elektrárne. Kontajnery typu CONSTOR sú určené pre reaktory používané vo východnej Európe a už sa použili pre palivo z tlakovodných reaktorov VVER.
Aké bezpečnostné opatrenia sú uplatnené v projekte budovy B1 a kontajnerov, aby sa zaistilo, že nebude mať vplyv na životné prostredie?
Základnú bezpečnostnú bariéru predstavujú samotné kontajnery, ktoré vyvinul a dodáva náš nemecký partner v konzorciu, spoločnosť GNS. Ide o kontajnery RBMK-42, ktoré sú určené špeciálne pre palivo z Ignalinskej jadrovej elektrárne. Ich hlavným charakteristickým znakom je to, že konštrukciu tvorí oceľ, betón a kompozitné materiály vyvinuté spoločnosťou GNS priamo pre túto aplikáciu. Toto konštrukčné riešenie kontajnerom prepožičiava vysokú bezpečnosť a spoľahlivosť. Všetky kontajnery sú utesnené špeciálnym tesnením napojeným na centrálny systém monitoringu, z ktorého sú dáta odovzdávané MAAE a Euratomu. Okrem toho sa sleduje radiačné pozadie okolo objektov B1 i B2/3/4.
Ak by sa z akéhokoľvek dôvodu objavila v niektorom z kontajnerov netesnosť, má objekt B1 horúcu komoru, v ktorej prebehne prebalenie skladovaného jadrového paliva. Všetky operácie vykonávané počas prebaľovania môžu byť vykonané v tejto komore, čo zaisťuje maximálnu bezpečnosť pre pracovníkov i okolité prostredie.
Zdroj: Essential Communication