Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar ruka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Pink Sherbet Photography (licencia Creative Commons)
28. februára 2013 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Solárnym oknám z Oxfordu predpovedajú svetlú budúcnosť

Podobný nápad v súčasnosti rozvíja viacero start-up firiem. Žiadnej z nich sa ale doteraz nepodarilo dostať produkt na trh. Zmeniť to chce spoločnosť Oxford Photovoltaics, ktorá pochádza z univerzitného prostredia. O silnom komerčnom potenciáli svedčí aj nedávny vstup silného investora. Finančná injekcia spoločnosti MTI Partners má hodnotu 2 milióny britských libier, píše Renewable Energy Focus.

„Razíme vlastnú cestu, a síce namiesto klasického umiestnenia fotovoltaiky na budovu, prečo rovno z budovy neurobiť fotovoltaiku?” vysvetlil Kevin Arthur, zakladateľ spoločnosti a jej generálny riaditeľ pre denník The Guardian.

Firma sľubuje nízke kapitálové náklady. Kevin Arthur je presvedčený, že ak sa jeho technológia stane integrálnou súčasťou veľkých presklených budov, stane sa cenovo oveľa výhodnejšou než konvenčný fotovoltaický systém. „Ak sa rozhodnete postaviť presklenú budovu, už ste vlastne rozhodli o tom, že zaplatíte za sklo. Využitím nášho riešenia sa vám zvýšia celkové náklady len o nepatrnú čiastku. Ošetrenie našimi farebnými solárnymi článkami by nemalo stáť viac než 10 % z celkových nákladov fasády,” dodal Arthur.

„Štatistiky architektov hovoria, že zhruba 60 % povrchovej plochy mnohých moderných budov tvorí sklo,“ skonštatoval ďalej. Jeho firma zmerala modelovú účinnosť fotovoltaického skla na vyše 200 metrov vysokom mrakodrape v Texase. Výsledky merania prezradili, že články sú schopné denne vyrobiť vyrobiť 5,3 megawatthodín elektrickej energie. V praxi by to stačilo na nabitie 52-tisíc tabletov. “ V kombinácii s inštalovaním LED svetiel si tak budova dokáže pokryť energiu na osvetlenie kompletne vo vlastnej réžii. Rovnako tak aj na nabitie menších zariadení ako notebooky,“ vysvetlil Arthur.

Akej farby chcete mať svoje solárne články?

Technológia by rozšírila možnosti architektov. Výhodou týchto článkov je možnosť si ich farebne prispôsobiť. Vyrábajú sa z organických a pomerne ľahko dostupných materiálov. Efektívnosť premeny slnečného žiarenia na elektrickú energiu podľa výrobcu dosahuje 12 %. Závisí však do značnej miery aj od farby samotnej. „Podľa požiadavky dokážeme vytlačiť akúkoľvek farbu, existuje široká škála farbív, modrej, zelenej, červenej a tak ďalej. Treba si však uvedomiť, že jednotlivé farby majú rôzne úrovne efektívnosti: čierna má veľmi vysokú, zelená celkom dobrú, červená iba dobrú a modrá slabšiu,” uviedol ďalej Arthur.

Podľa šéfa výskumu Oxford Photovoltaics by solárne články už v súčasnej podobe nemali na trhu konkurenciu. No cieľom jeho vedeckého tímu je, aby sa efektívnosť technológie dostala až na úroveň 20 %. Vedecký pracovník však pripustil isté komplikácie. „Naše solárne články utrpeli  niekoľko strát pri napätí 1,1 voltu,“ uviedol Henry Snaith.

Špecifickosť technológie je v kombinácii jedinečnej keramiky s tenkou vrstvou farebného povlaku. Superštruktúrovaný solárny článok s hrúbkou 3 mikróny je možné potlačiť, podobne ako v tlačiarenstve, priamo na sklo a spracovať pri teplote nižšej ako 150 °C. Výsledkom je polopriepustná robustná vrstva, ktorá je schopná generovať elektrickú energiu zo slnka.

Finančný stimul od investora pomôže firme pri nákupe technického zariadenia. V pláne je aj nábor ďalších zamestnancov do nového sídla spoločnosti, ktoré sa nachádza  vo vedeckom parku Begbroke neďaleko Oxfordu. V nasledujúcom roku chce firma vybudovať väčšie výrobné stredisko, vyrábať solárne články v plnej veľkosti a ďalej ich podrobovať technickým skúškam až do konca roku 2014. Vzorky solárnych skiel vo veľkosti A4 budú podľa spoločnosti hotové ešte v tomto roku. Oxford Photovoltaics sa primárne zameriava na zákazníkov, ktorí sa chystajú stavať nové budovy. Ako však uviedli zástupcovia firmy, záujem majú aj o energetické vylepšenie už existujúcich fasád.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.