Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
AIR House
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
AIR House. Foto: www.airhouse.cz
4. novembra 2013 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Solárny dom z dielne českých študentov vzbudil záujem developerov

Výnimočný úspech, keď český projekt skončil tretí z dvadsiatky prihlásených z celého sveta, si ale mladí Česi na súťaži Solar Decathlon už nebudú môcť zopakovať. Americká strana totiž po tomto ročníku zmenila pravidlá súťaže a po novom sa môžu zúčastniť len tímy z USA.

„Komerčný záujem o AIR HOuse sme zaznamenali. V Česku i v Amerike. A potom od jednotlivcov, teda užívateľov, ktorým by sa takýto dom páčil, či už ako chata alebo bývanie nastálo, čo je dvojaký účel, ku ktorému je dom určený – má byť chatou pre ešte ekonomicky aktívnu generáciu našich rodičov a stálym bývaním pre nich v okamihu, keď odídu do dôchodku a rozhodnú sa pre kľudnejší život mimo mesta – tak i od rôznych firiem. Hlásili sa nám developerské spoločnosti i rôzni ďalší producenti typových domov,” popísal  vedúci architekt a doktorand na fakulte architektúry Martin Čenek.

Dom s rozmermi asi 13 krát 13 metrov a úžitkovou plochou 55 metrov štvorcových je celý z dreva, súčasťou je i veľká terasa zastrešená pergolou. Celá jedna strana domu, ktorá vedie na terasu je presklená, vnútrajšok domu tvorí jedna veľká obytná miestnosť s kuchyňou, za ktorou je kúpeľňa. Na terase je potom zabudovaná tiež malá letná kuchyňa, zvonku je prístup i do technickej miestnosti a malej komory pre bicykle. Cena prototypu sa vyšplhala na skoro šesť miliónov českých korún (232-tisíc eur), bežná cena by ale mohla byť polovičná.

Momentka z výstavby na súťaži v Kalifornii. Foto: AIR House

Hoci si študenti takmer dva roky zháňali sponzorov, hlavným partnerom a majiteľom domu je vysoká škola. Študenti teraz chcú dom znovu postaviť v univerzitnom areáli v Dejviciach, aby si ho mohla prehliadnuť aj verejnosť, potom by mal byť umiestnený v práve dokončovanom Univerzitnom centre energeticky efektívnych budov v Buštěhrade neďaleko Kladna. Podľa Čeňka sa však radi podelia s firmami i verejnosťou o technické riešenia, ako aj „vychytávky”. 

Americká porota dom ocenila predovšetkým za architektonické a technické riešenie a tiež v kategórii atraktivita pre trh. V dome bolo nainštalovaných veľa senzorov, ktoré snímajú teplotu a vlhkosť, merajú spotrebu energie a výrobu elektriny fotovoltaickými článkami.

Českým študentom však pri zostavovaní domu privezeného v krabiciach z Prahy zhorel kľúčový komponent v elektrorozvádzači. „Kvôli tomu sa nedal dom riadiť automaticky – ani kúriť či chladiť, ani ovládať osvetlenie. Naši technici teda dom regulovali ručne. Sledovali veľmi pozorne na grafoch vývoj teploty a vlhkosti, otvárali či zatvárali okná a dvere. Nikto ani nič nepoznal, dom vykazoval hodnoty, akoby bol perfektne automaticky riadený, skrátka fungoval skvele,” prezradil Čeněk. Pri programovaní osvetlenia im potom údajne pomohol víťazný rakúsky tím, ktorý im kľúčovú súčiastku v deň, keď český dom hodnotila porota, zapožičal.

Podobná súťaž sa koná každé dva roky aj medzi európskymi univerzitami. Prihlášku na podujatie vo francúzskom Versailles v roku 2014 pritom Čeněk úplne nevylúčil.     

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.