Solárny desaťboj vyhral študentský dom z Talianska
Každoročná súťaž v udržateľnej architektúre Solar Decathlon je určená pre univerzitné tímy z celého sveta, ktorých úlohou je navrhnúť, postaviť a prevádzkovať solárny dom. Podmienkou je dosiahnutie synergie atraktívneho dizajnu, cenovej dostupnosti a optimálnej energetickej efektívnosti.
Solar Decathlon pôvodne vznikol v roku 2002 ako iniciatíva amerického Ministerstva energetiky a Národného laboratória pre OZE. Európsky ročník 2014 sa konal vo francúzskom Versailles.
Prvé miesto: Rhome for denCity
Foto: https://www.facebook.com/rhomefordencity
Celkovým víťazom ročníka 2014 sa stal taliansky Team Rhome. Študenti vytvorili projekt Rhome for denCity, ktorý je vlastne prototypom vrchného poschodia plánovaného štvorpodlažného bytového komplexu v Ríme. Vzniknúť by mal v známenj štvrti Tor Fiscale, hneď vedľa starobylých akvaduktov.
Porotu zaujalo využitie nastaviteľných solárnych panelov, pasívna ventilácia, ako aj rozšíriteľný dizajn budovy. Podľa vyjadrenia poroty by prototyp daného domu mohol slúžiť ako vzor pre budúce projekty udržateľného mestského bývania. Rhome for denCity sa stal tiež víťazom samostatnej kategórie „Funkčný dom“ (Functional house award).
Druhé miesto: Philéas
Foto: https://www.facebook.com/PhileasSolar2014
Druhé miesto v celkovom hodnotení obsadil projekt Philéas. Jeho autorom je univerzitný tím Atlantic Challenge z Francúzska, ktorý sa usiluje o rekonštrukciu momentálne opustenej industriálnej budovy Cap 44 v Meste Nantes na západe krajiny. Jej história siaha až do roku 1895, pričom patrí medzi jednu z prvých železobetónom vystužených stavieb na svete.
Dominantou architektonického návrhu je špeciálny drevený rám. Dopĺňajú ho skleníky na pestovanie potravín. Na fasáde budovy sa nachádza niekoľko „trhlín“ za účelom lepšieho presvetlenia interiéru. K originálnym riešeniam patrí tiež umiestnenie drevených modulov, ktoré vznikli 3D tlačou a môžu slúžiť na lepšie oddelenie priestoru. Konštrukcia budovy je podľa poroty ideálnym miestom pre mestských záhradkárov.
Tretie miesto: Home with a skin
Foto: http://www.pretaloger.nl
Tretie miesto porota udelila holandskému tímu Prêt-à-Loger. Zástupcovia Technickej univerzity v Delfte sa rozhodli, že nepostavia nový dom, ale pokúsia sa vylepšiť tradičné radové domy v Holandsku. Zmeny sa týkajú najmä vonkajšieho plášťa alebo „kože“ budovy, konkrétne zvýšenie jeho energetickej efektívnosti. Projekt Home with a skin je podľa nich aplikovateľný na 1,4 miliónov existujúcich budov rovnakého typu v Holandsku.
Na vonkajšom plášti sú umiestnené solárne panely a systém pre cirkuláciu vody, ktorý prečisťuje odpadovú vodu. Zdokonalená je tiež izolácia. V budove sú integrované nabíjacie body pre elektrické autá. Ďalšou výhodou vonkajšieho plášťa je podľa konštruktérov tiež to, že jeho inštalácia do pôvodnej budovy nie je príliš invazívna, na rozdiel od tradičnej renovácie za účelom zvýšenia energetickej efektívnosti.
© energia.sk