Solárne panely smerujú k neviditeľnosti
Fotovoltika integrovaná do budov (tzv. BPIV) sa považuje skôr za novinku vyhradenú len pre exkluzívnu výstavbu a na trhu dominuje dodatočná inštalácia fotovoltických panelov na steny či strechy už existujúcich objektov. Fotovoltické články a moduly by však mohli byť súčasťou štruktúry budovy a nahradiť konvenčné stavebné materiály namiesto ich dodatočnej montáže v neskoršej fáze.
V snahe maximalizovať absorpciu svetla sú navyše fotovoltické moduly tmavej, čiernomodrej farby, čo obmedzuje fantáziu environmentálne zmýšľajúcich architektov a projektantov.
Švajčiarska spoločnosť CSEM tento týždeň oznámila, že dokáže vyrobiť solárne moduly bez viditeľných článkov a spojov v akejkoľvek farbe vrátane bielej. Táto farba bola obzvlášť náročná, lebo väčšinu svetla odráža.
Ich technológiu možno aplikovať navrch existujúceho modulu alebo integrovať do nového modulu počas zhotovenia, na rovné i zakrivené povrchy. Firma verí, že technológia nájde oveľa širšie uplatnenie, popri budovách hovorí napríklad o spotrebnej elektronike, ako notebooky alebo mobily, či o automobilovom priemysle.
Rovnakým smerom k neviditeľnosti fotovoltických panelov kráča aj výskumný projekt Smartflex, ktorý spolufinancuje EÚ. Koordinuje ho litovský Inštitút aplikovaného výskumu pre perspektívne technológie (ProTech), spolupodieľajú sa na ňom univerzity a firmy z Litvy, Nemecka, Španielska a Švajčiarska.
Celkové náklady projektu sú cez 4,8 milióna eur. Európska komisia naň prostredníctvom výskumného programu FP7 prispela sumou viac ako 2,9 milióna eur. Trvať má do konca októbra 2016.
V septembri bola dokončená výrobná linka na produkciu individuálne navrhnutých fotovoltických panelov prakticky akéhokoľvek tvaru alebo farby. Panely sa nadizajnujú tak, aby splnili technické požiadavky architektov a inžinierov a dali sa bezpečne a ľahko integrovať do stavby.
V rámci projektu sa vymýšľa plánovací softvér pre architektov, ktorý by im nadizajnoval moduly v tvaroch a farbách presne podľa ich predstáv a informácie zaslal priamo do priemyselnej výrobnej linky.
Testovanie prvkov solárnej fasády prebieha na administratívnej budove v Klajpede. Na jej fasáde sa nainštaluje asi 20 rôznych typov modulov s celkovou rozlohou 200 m2. Do siete sa pripoja koncom budúceho roka.
© energia.sk
Tento text sa publikuje v spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung.