Solárna energetika: Pre rozvoj bude kľúčová nižšia cena
Hoci si výrobcovia jednotlivých technológií v oblasti solárnej energetiky konkurujú, zhodujú sa na jednom: Znižovanie výrobnej ceny zariadení bude kľúčové pre ďalší rozvoj sektora. Dnes sa na tom zhodli v Abú Dhabi na svetovom kongrese World Future Energy Summit (WFES) 2011.
Od výrobnej ceny solárnych zariadení bude závisieť realizácia nových projektov, medzi nimi najmä projektov v rozvíjajúcich sa krajinách, ktoré sa nachádzajú v oblastiach s najvyššou celoročnou priemernou intenzitou slnečného žiarenia. Zástupcovia firiem v odbornom paneli potvrdili, že sa budú snažiť na rôzne trhy umiestniť podľa vhodnosti rôzne technológie, ktoré dnes alebo v budúcnosti budú existovať.
Solárne elektrárne vedia zohrávať dôležitú úlohu ako doplnkové zdroje k tradičným fosílnym zdrojom, najmä k zemnému plynu. Sú schopné uspokojovať dopyt v špičkových odberoch, zhodli sa firmy.
Areva Solar: Pracujeme na technológii vysoko-teplotnej pary
Areva Solar chce v roku 2011 uviesť na trh nový model solárneho zariadenia, ktoré využíva na produkciu elektrickej energie vysoko zohriatiu paru s teplotou 482 Celziových stupňov. Len pre zaujímavosť, Areva Solar je dcérskou spoločnosťou Areva, ktorá podniká v oblasti jadrových energetických technológií.
Výhodou takéhoto konceptu je miernejšia krivka, pokiaľ ide o pokles okamžitého výkonu v prípade náhlej nepriaznivej zmeny počasia, uviedol Milton Venetos, predstaviteľ spoločnosti.
„Solárne veže“ chcú stavať i Abengoa a Sener
V regióne Abú Dhabi vyrastie najvyššia „solárna veža“ na svete. Solar Heliostat, ako sa bude volať, bude vysoká 120 metrov a bude využívať princíp vysoko zohriatej pary. Ide o spoločný projekt spoločností Abengoa Solar, Masdar a Total. V porovnaní s predošlými modelmi solárnych veží by mala mať tá v Spojených arabských emirátoch vyššiu mieru energetickej účinnosti, uviedol Michael Geyer (Abengoa Solar).
Spoločnosť Abengoa oznámila, že v súčasnosti pracuje na projektoch využívajúcich energiu slnečného žiarenia, ktorých celkový inštalovaný výkon po dokončení bude činiť 650 MW. Firma doteraz uviedla do prevádzky takéto elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom 300 MW.
Parabolické žľaby by mohli byť lacnejšie
Spoločnosť Sener využíva vo svojich generátoroch elektrickej energie rovnaké solárne technológie, ale v súčasnosti je jej prioritou predovšetkým zníženie výrobných nákladov technológií v prepočte na jednotku výkonu, uviedol Jorge Unda.
Zníženie výrobných nákladov chce spoločnosť dosiahnuť plošnou výrobou tzv. „parabolických žľabov“ (angl. parabolic troughs) Gemasolar, ktoré smerujú teplo zo slnečného žiarenia na konkrétny kolektor. Takýto koncept by mal vyžadovať menšie úsilie, pokiaľ ide o údržbu a servis zariadení.
V Abú Dhabi sa v súčasnosti nachádzajú dve zariadenia s technológiou Gemasolar so spoločným inštalovaným výkonom 35 MW. Projekt sa realizoval v spolupráci s tamojšou firmou Masdar.
First Solar ponúka „tenký film“
Jos van der Hynden z americkej firmy First Solar vyhlásil, že spoločnosť sa snaží znížiť výrobnú cenu využívaním technológie tenkého filmu (angl. thin film). Takéto zariadenia s celkovým výkonom 80 MW spoločnosť inštalovala v Kanade, kde dosiahla zaujímavé výsledky, pokiaľ ide o energetickú účinnosť tenkého filmu.
Firma dosiahla ďalšie zníženie výrobných nákladov modernizáciou a úplnou automatizáciou výroby svojich solárnych zariadení. First Solar taktiež preberá zodpovednosť za recykláciu svojich produktov.
Svetový energetický kongres World Future Energy Summit (WFES) 2011 sa koná v dňoch 17. – 20. januára 2011 v Abú Dhabi v Spojených arabských emirátoch. Portál energia.sk informuje o panelových diskusiách priamo z jeho dejiska.