Sobotka očakáva investície od dodávateľov jadrovej technológie
Energetická spoločnosť ČEZ, v ktorej štát drží majoritný podiel, sama podľa premiéra zrejme nebude mať prostriedky na investície. Variant, že by štát garantoval výkupné ceny z jadrových elektrární, vláda už skôr zamietla ako rizikovú pre štátny rozpočet, pripomenul predseda vlády.
O štátom garantované ceny usiloval ČEZ, keď vypísal tender na rozšírenie elektrárne Temelín. Keďže sa k tomu kabinet odmietol zaviazať, ČEZ tender zrušil. Teraz české jadrové projekty, stavbu tretieho prípadne štvrtého bloku v Temelíne, resp. piateho bloku v Dukovanoch, firma len rozvíja. Nový tender ČEZ zatiaľ nepripravuje a čaká na energetickú koncepciu.
Dva nové bloky Temelínu mali viac než zdvojnásobiť súčasný výkon, ktorý činí 2000 MW. Stavba sa mala dokončiť v roku 2025 a nové bloky mali byť v prevádzke 60 rokov. Odhady nákladov dostavby sa pohybovali medzi 200 a 300 miliardami Kč. Vo výberovom konaní bolo česko-ruské konzorcium MIR.1200, americko-japonská spoločnosť Westinghouse a neskôr vyradená francúzska Areva. V debatách o novom tendri politici hovoria aj o kórejskej a čínskej spoločnosti.
Záujem dostavať svoje jadrové elektrárne má aj Slovensko. Slovenské elektrárne patria z 2/3 talianskej skupine Enel, ktorá spustila predaj svojho podielu. Jeho kúpu zvažuje aj ČEZ. Problémy okolo dostavby Mochoviec ale ČEZ odrádzajú. Slovenská vláda, ktorá drží 34 % v SE, totiž žiadne garancie na pokrytie rizík okolo Mochoviec neplánuje.
Podľa premiéra Roberta Fica, ktorý sa zúčastnil so Sobotkom spoločného vysielania ČT a RTVS, jeho vláda jednoznačne podporuje dostavbu Mochoviec. Zmena vlastníka by podľa neho všetko spomalila. „My teraz potrebujeme dynamizovať výstavbu, je to jedna z najväčších investícií v strednej Európe,“ povedal Fico.
Ďalej podľa Fica pokračuje dokumentačná príprava k výstavbe nového zdroja v Jaslovských Bohuniciach. O tom, že by štát garantoval výkupnú cenu z rozšírených elektrární, ale podľa neho nemôže byť reč. „To je obrovské riziko. Toto vôbec nie je cesta,“ uviedol.
Podľa Sobotku mal ČEZ viacero investičných aktivít v zahraničí a nie všetky dopadli dobre. Nikto preto firme nemôže vyčítať, že ďalšie investície bude zvažovať opatrne, dodal. „ČEZ čakajú veľké domáce úlohy,“ poznamenal Sobotka.
ČTK, energia.sk