SNS: V prípade SPP urobil R. Fico to, čo predtým vyčítal M. Dzurindovi
„Treba pripomenúť, že prvá vláda Róberta Fica v roku 2008 predložila do parlamentu správu o procese privatizácie SPP so závermi, že privatizácia bola netransparentná, bez verejnej súťaže, bez znaleckých posudkov a so stratou. Všetci si pamätáme tlačové besedy premiéra pred bránami SPP,“ zdôraznil Danko.
Dodal, že správu v roku 2008 prerokovala Národná rada SR na základe svojho uznesenia z roku 2007. Danko zdôraznil, že premiér Robert Fico v minulosti označoval predaj 49-precentného podielu SPP francúzskym a nemeckým vlastníkom za nevýhodný a netransparentný. „To, čo vyčítal Dzurindovi, urobil sám a ešte v horšom vydaní. Verejnosti nie je známe, že by štát trval na verejnej súťaži pri výbere nového investora do SPP. Taktiež nie je známe oceňovanie akcií SPP a tiež je pochybnosť, či zo strany kompetentných osôb boli vykonané náležité opatrenia v záujme hospodárneho nakladania s majetkom štátu,“ vyhlásil Danko.
„Paradoxne pri predaji časti SPP člen privatizačnej komisie Róbert Fico dňa 21. februára 2002 žiadal do zápisu jednoznačne uviesť, že je proti privatizácii plynární,“ upozornil s tým, že tentoraz podobná komisia ani nebola zriadená.
„SNS vníma reprivatizáciu SPP ako dokonanie skazy na občanoch Slovenskej republiky a žiada orgány prokuratúry o dôsledné prešetrenie svojho podnetu vo veci zákonnosti celého procesu,“ uzavrel predseda SNS. Podnet na prešetrenie celej transakcie podala strana na Generálnu prokuratúru (GP) ešte vlani koncom novembra.
Energetický a průmyslový holding (EPH) zaplatí za 49-percentný podiel v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP) od nemeckého koncernu E.ON a francúzskeho GDF Suez 2,6 miliardy eur, uviedla 15. januára agentúra Reuters. O transakcii ten istý deň informovali aj E.ON a GDF Suez.
Slovenská vláda vyjadrila súhlas s predajom podielu v SPP už v decembri 2012.
EPH v súčasnosti predstavuje viac než 30 podnikov pôsobiacich v oblasti ťažby hnedého a čierneho uhlia, výroby elektriny a tepla, distribúcie a dodávky tepla, obchodu s elektrinou a plynom. EPH je najväčší dodávateľ tepelnej energie v ČR a súčasne druhý najväčší domáci výrobca elektriny. Podniky skupiny EPH zamestnávajú asi 6000 pracovníkov. Akcionárom EPH je skupina PPF so 44,44 percenta, J&T s 37,04-percentným podielom a Daniel Křetínský s 18,52-percentným podielom.
Zdroj: TASR