Smer-SD navrhol zjemnenie zákona o podávaní cenových návrhov
Opoziční poslanci Národnej rady SR (NR SR) za stranu Smer-SD navrhli zjemnenie zákona o podávaní cenových návrhov obchodných spoločností. Ako uviedol v rozprave poslanec za stranu Smer-SD Peter Žiga, zákon by mal naďalej platiť, ale mal by sa týkať len spoločností, ktoré majú menej ako piatich akcionárov. Podľa neho by sa tak zabezpečila účasť štátu v dôležitých energetických podnikoch, ktorú mal stratiť pri ich privatizácii. Koalícia však trvá na zrušení zákona, na základe ktorého museli energetické spoločnosti návrh schvaľovať na valnom zhromaždení.
Zrušenie zákona odstráni podnikateľskú záťaž, náklady obchodných spoločností, a v konečnom dôsledku zlepší podnikateľské prostredie, povedal minister hospodárstva Juraj Miškov. „Sú to veľmi chabé dôvody, aby sme tento zákon zrušili. Je normálne, že štát by mal mať v energetike kľúčové postavenie. Naopak, nepovažujem za normálne ak sa teraz pravicová vláda snaží postavenie štátu oslabiť. Zrušenie zákona bude mať negatívne dopady, hlavne na občanov Slovenskej republiky,“ reagoval poslanec za stranu Smer-SD Branislav Ondruš.
Energetické spoločnosti by sa mali vrátiť k tradičnému schvaľovaniu cien energií od mája tohto roka. Spoločnosti by už nemuseli pred podaním na regulačný úrad schváliť cenové návrhy na valnom zhromaždení, ale na predstavenstve obchodnej spoločnosti. O zrušení či nezrušení tohto zákona by mali poslanci rozhodnúť v utorok na budúci týždeň.
Spoločnosti kroky súčasnej vlády v otázke zrušenia spomínaného zákona vítajú. „Konečne. Tento zákon veľmi sťažoval výrobcom tepla nahlasovanie nových cien tepla regulačnému úradu. Zákon komplikoval celý proces pri schvaľovaní cenových návrhov. Vítame to,“ reagoval pre agentúru SITA šéf Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný. „Slovenský plynárenský priemysel víta zámer zrušiť tento zákon. Spoločnosti budú môcť predkladať cenové návrhy bez zbytočných prieťahov a komplikácií,“ dodal hovorca Slovenského plynárenského priemyslu Ondrej Šebesta. „Skupina Východoslovenská energetika víta všetky aktivity smerujúce k zjednodušeniu procesu regulácie cien elektriny – respektíve k rozšíreniu princípov liberalizácie vo všetkých trhových segmentoch, kde je to možné,“ doplnil hovorca Východoslovenskej energetiky Boris Peško.
Zákon o podávaní cenových návrhov schválila bývalá vláda Roberta Fica koncom roka 2008. Vtedajšia vláda vtedy reagovala na kroky Slovenského plynárenského priemyslu, ktorý opätovne žiadal zvýšenie cien plynu pre domácnosti aj po tom, čo to regulačný úrad odmietol. Zákon schválila vláda, následne parlament a podpísal ho prezident za päť dní.
Zdroj: (c) SITA