Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Adria/Barátság I - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: TASR - Henrich Mišovič
1. marca 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Slovnaft sa chystá testovať inú než ruskú ropu

Otvorenie ropovodu Adria/Barátság I vo februári 2015 v obci Tupá. Foto: TASR/ Henrich Mišovič

Jediná rafinéria na Slovensku sa momentálne spolieha výhradne na ruskú ropu REBCO (Russian Export Blend Crude Oil). V minulom roku sa však pre Slovnaft otvorila aj cesta na juh a to vďaka rekonštrukcii potrubia Friendship 1/Barátság I, ktoré prepája prečerpávaciu stanicu v Šahách s rafinériou v maďarskom meste Százhalombatta. Rope, ktorá sa dovezie tankermi do chorvátskeho prístavu Omišalj, tak už nič nebráni v ceste až do Bratislavy. Nová možnosť dodávok cez Adriu sa ale doteraz nevyužila. 

To sa má čoskoro zmeniť. Hovorca skupiny Anton Molnár pre náš portál potvrdil, že Slovnaft plánuje „južnou cestou“ dovážať aj iné typy ropy v limitovanom  množstve. „A to z dôvodu ich dlhodobého testovania v rámci inštalovaných výrobných jednotiek v rafinérii tak, aby vedela v prípade nečakaných situácii v obvyklých dodávkach ropy REBCO, alebo v nadväznosti na prípadný neštandardný trhový vývoj na globálnom ropnom trhu, v budúcnosti reagovať na tieto situácie čo najefektívnejšie,“ vysvetlil.

Odkiaľ budú alternatívne druhy ropy či ropné zmesi pochádzať, zatiaľ nie je známe. S najväčšou pravdepodobnosťou však pôjde o produkciu arabských krajín z oblasti Perzského zálivu.

Počas symbolického uvedenia do prevádzky zrekonštruovaného ropovodu medzi Slovenskom a Maďarskom, ktoré vlani otvorili politické špičky oboch krajín, sa v čase vrcholiacej krízy na Ukrajine skloňovalo najmä spojenie záložný zdroj dodávok. V prípade potreby je Slovnaft cez ropovod Adria schopný doviezť až 6 miliónov ton ropy ročne, čo zaručuje plnohodnotné zachovanie výroby. V minulom roku bratislavská rafinéria spracovala 5,93 miliónov.

Väčšia flexibilita, nie konkurencia

Slovnaft vylučuje, že skúšky inej ropy sú predprípravou na odklon od ruských dodávok v budúcnosti. Platná zmluva o preprave ropy s Transpetrolom vyprší koncom tohto roka. Vo februári k nej spoločnosti podpísali dodatok, ktorý upravuje možnosť prepravy inej ropy ropovodmi Družba a Adria.

Technologicky môže Slovnaft začať s dlhodobými testami rôznych typov ropy už dnes. Podľa Molnára sa dolaďujú detaily pre spustenie skúšobných dodávok. O komparácii nákladov na spracovanie je dnes predčasné hovoriť. „Až výsledky týchto testov ukážu reálne rozdiely v nákladoch na spracovanie ruskej a alternatívnej ropy, kde je okrem ceny samotnej ropy potrebne zahrnúť aj náklady na energie, údržbu výrobných jednotiek a ďalšie položky.“

Pri porovnávaní rôznych druhov ropy tiež zaváži, aké množstvá jednotlivých produktov bude rafinéria schopná z daného typu vyrobiť. „Tie sa budú zrejme odlišovať podľa toho, ako sa bude meniť zloženie spracovávanej ropy,“ dodal.

Kľúčový zákazník Transpetrolu

Slovnaft je pre Transpetrol, ktorého hospodárenie závisí od množstva prepravenej ropy, hlavným a kľúčovým zákazníkom. Významný je tiež trh v ČR a tamojšia rafinéria v Litvínove, dopyt po ruskej rope však dlhodobo klesá.

Východiskom pre štátneho prepravcu, o ktoré sa už dlhé roky usiluje, je výstavba ropovodu BSP do rakúskeho Schwechatu. Realizácii projektu bránia mnohé prekážky. Čiastočným riešením by boli aj dodávky ruskej ropy pre rafinérie na Balkáne, ktoré sú dnes technicky možné vďaka reverzného toku.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.