Slovenský plynárenský priemysel je bližšie k prístupu k talianskym LNG terminálom
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) podpísal s najväčšími talianskymi energetickými spoločnosťami Eni, Snam a Enel nezáväzné memorandá o porozumení. Tieto dokumenty vytvárajú predpoklad pre hľadanie potenciálnych príležitostí, ktoré by spoločnosti mohli poskytnúť prístup k regazifikačným kapacitám v LNG termináloch na talianskom pobreží.
„Taliansko a energetické spoločnosti, s ktorými sme podpísali memorandá o porozumení, sa môžu stať našimi strategickými partnermi. Práve prostredníctvom talianskych LNG terminálov na Slovensko prichádzali jedny z prvých diverzifikovaných dodávok zemného plynu. Užšie nadviazanie spolupráce je preto pre nás prirodzeným krokom,“ uviedol predseda predstavenstva SPP Miroslav Kulla.
V Európe sa v súčasnosti intenzívne rieši budovanie nových LNG terminálov, skvapalňovacích zariadení, ale aj zvyšovanie prepravných kapacít. „Pre nás je dôležité, aby sme pre Slovensko zabezpečili prístup k LNG terminálom a ich regazifikačným kapacitám najneskôr do roku 2026, čím budeme môcť nakupovať priamo LNG,“ dodal podpredseda predstavenstva SPP Marián Široký.
Memorandá tiež podľa SPP potvrdzujú záujem zúčastnených spoločností na vyhodnotení potenciálneho zapojenia sa do prepravy zemného plynu z Talianska na Slovensko, na poskytnutí možností získať prístup ku skladovacím kapacitám v Taliansku, či na prehĺbení obchodnej spolupráce. SPP tiež zvažuje, v spomenutých oblastiach, všetky možnosti poskytnutia pomoci Ukrajine.
SPP nadväzuje spoluprácu aj s ďalšími európskymi prevádzkovateľmi LNG terminálov a plynárenskej infraštruktúry. Memorandum o porozumení už SPP podpísal so spoločnosťou GAZ-SYSTEM, ktorá je prevádzkovateľom hlavných poľských plynovodov a LNG terminálu Świnoujście a nového LNG terminálu Gdansk, ktorý je vo fáze projektovej prípravy. SPP pripravuje rokovania o spolupráci na prístupe k LNG terminálom a prepravným kapacitám na Slovensko aj s ďalšími spoločnosťami v Nemecku. SPP súbežne vedie rokovania aj s producentami LNG z USA, Kataru, Ázie či Afriky.