Slovensko využíva iba 3 % energetického potenciálu biomasy
Zo všetkých „ekologických“ zdrojov na Slovensku má najväčší energetický potenciál biomasa. Napriek tomu jej využívanie v súčasnosti zodpovedá približne 3 %. Nájsť cestu ako to zmeniť je jedným z hlavných poslaní Výskumného centra potenciálu biomasy, ktoré vzniká v Rovinke neďaleko Bratislavy. „Ak by sa využívala poľnohospodárska biomasa, môžeme nahradiť až 14 % všetkej energie,“ tvrdí Štefan Pepich, riaditeľ Technického a skúšobného ústavu pôdohospodárskeho, ktoré patrí pod Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum.
„Nórske know-how“
Projekt je podporený z nórskych fondov ako súčasť programu Zelené inovácie v priemysle. V rámci centra sa vybudujú dve laboratóriá, ktoré budú schopné merať fyzikálne, mechanické a chemické vlastnosti všetkých druhov biomasy. Špecializáciou jedného bude výskum i produkcia pevnej biomasy vo všetkých fázach, od spracovania vstupného materiálu na linke až po spaľovanie v kotly či analýzu emisií. Druhé laboratórium sa zameria na kvalitu bioplynu.
Dôležitou časťou projektu je prenos získaných poznatkov do praxe. Výskum a vývoj musia podľa Pepicha nachádzať uplatnenie na trhu. Centrum chce radiť poľnohospodárom, ako a koľko biomasy využívať, aby dokázali znížiť ekonomické náklady svojho podnikania a zvýšiť svoju konkurencieschopnosť. Výskumníci sa chcú podieľať sa aj na príprave legislatívnych materiálov.
Partneri projektu
Centrum sa bude opierať o vedomosti a technológiu z Nórska. Domácimi partnermi sú Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre a združenie právnických osôb Biomasa. Nórsko zastupuje tamojšia univerzita Norwegian University of Life Sciences a výskumné inštitúcie NIBIO a Tel-Tek.
Výška projektového grantu predstavuje 2,5 milióna eur. Okrem Nórskeho finančného mechanizmu je vznik výskumného centra podporený aj zo štátneho rozpočtu SR.
Projekt sa oficiálne odštartoval v auguste a ukončiť sa má koncom apríla 2017.
© energia.sk