Slovensko vo využívaní obnoviteľných zdrojov na kúrenie a chladenie v rámci EÚ zaostáva
Podľa údajov európskeho štatistického úradu Eurostat sa totiž v roku 2018 iba 11 % energie na kúrenie a chladenie na Slovensku vygenerovalo prostredníctvom obnoviteľných zdrojov. Bol to piaty najnižší podiel v rámci celej európskej 27, keď nižší bol iba v Luxembursku, Belgicku, Írsku a v Holandsku.
Priemerný podiel využívania obnoviteľných zdrojov energie na kúrenie a chladenie za celú Európsku úniu predstavoval 21 %. „Tento podiel stabilne rastie od začiatku zberu dát v roku 2004, kedy dosiahol 12 %. K rastu obnoviteľných zdrojov využívaných na kúrenie a chladenie pritom prispel priemysel, služby aj domácnosti,“ konštatuje Eurostat.
Vôbec najviac v rámci Európskej únie sa obnoviteľné zdroje na vykurovanie a chladenie priestorov využívajú v severských krajinách. Ich podiel vo Švédsku dosiahol až 65 %. Nasledovalo Lotyšsko s podielom 56 %, nasledované Fínskom s 55 % a Estónskom s 54 %. Na druhej strane vôbec najnižší podiel využívania obnoviteľných zdrojov pri kúrení a chladení zaznamenali európski štatistici v spomínanom Írsku a Holandsku, kde dosiahol zhodne iba 6 %.