Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektricky stlp - zospodu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Julian Povey (licencia Creative Commons)
22. novembra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovensko sa stále nevyrovnalo s Enelom za predaj Slovenských elektrární

Slovensko sa stále nevyrovnalo s talianskou energetickou skupinou Enel za privatizáciu Slovenských elektrární (SE). Ako uviedol hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič, pracovná skupina po vyše šiestich rokoch od privatizácie elektrární pokračuje v analyzovaní, či má Enel za kúpu slovenského dominantného výrobcu elektriny doplatiť, alebo mu má štát časť sumy vrátiť. „Pracovná skupina postupne rieši všetky nedoriešené veci ohľadom privatizácie Slovenských elektrární. Dnes ešte nie sme v štádiu, aby sme mohli konkretizovať niektoré dohodnuté alebo prerokované veci,“ uviedol Jurikovič.

Kedy by mohla dohoda s talianskym energetickým gigantom uzrieť svetlo sveta, vôbec nie je jasné. Ministerstvo totiž hovorí o veľmi komplikovanom procese. „Je to veľmi náročný a komplikovaný proces, ktorý tu bol roky dozadu riešený a dnes po zhruba polročnom úsilí skupiny odborníkov, ktorých menoval pán minister Malatinský, sa postupne dostávame ďalej. Ak bude výrazný posun, budeme o tom informovať,“ konštatoval Jurikovič. Slovenské elektrárne boli k celej záležitosti stručné. „Nie je v kompetencii predstaviteľov Slovenských elektrární vyjadrovať sa k tejto otázke v mene skupiny Enel,“ reagovala hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.

Štát mal snahu vyrovnať sa s Enelom už počas prvej vlády Roberta Fica. Vtedajší minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek predložil koncom roka 2009 na schválenie vláde SR návrh spôsobu ukončenia privatizácie SE tak, že žiadna zo zmluvných strán nie je povinná uhradiť druhej zmluvnej strane žiadnu dodatočnú platbu ako úpravu kúpnej ceny, tzv. nulový variant. Jahnátek sa vtedy pýšil, že vďaka jeho tímu sa podarilo štátu ušetriť necelých 200 mil. eur, ktoré si Enel za privatizáciu Slovenských elektrární nárokoval. S takýmto návrhom vtedy nesúhlasila koaličná strana SNS. Tá žiadala od Enelu doplatok za predaj Slovenských elektrární.

S Enelom sa nestihla o privatizácii elektrární dohodnúť ani vláda Ivety Radičovej. Nominantom pravicovej vlády vo Fonde národného majetku SR sa totiž nulový variant nepozdával. Na celej záležitosti tak začali pracovať so svojím tímom od začiatku. Vtedajší predstavitelia fondu hovorili o možnosti, že Enel by štátu mohol za Slovenské elektrárne doplatiť 150 až 200 mil. eur.

Slovensko podpísalo s firmou Enel záverečné dokumenty o predaji 66-percentného podielu Slovenských elektrární v apríli roku 2006. Enel zaplatil za Slovenské elektrárne 839 mil. eur. Zvyšných 34 % akcií Slovenských elektrární zostalo v rukách Fondu národného majetku SR, akcionárske práva v elektrárňach však vykonáva ministerstvo hospodárstva. Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. Slovenské elektrárne generujú 5.737 mMW inštalovaného výkonu. Slovenské elektrárne sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.