Slovensko sa môže spolupodieľať na výstavbe jadrovej elektrárne v Keni
Slovensko možno pomôže postaviť v Keni prvú jadrovú elektráreň. Služby slovenských jadrových expertov ponúkol minister hospodárstva Tomáš Malatinský na stretnutí s ministrom obchodu Kenskej republiky Mosesom Wetang´uluom. „Slovensko má bohaté skúsenosti s jadrovou energetikou a je pripravené poskytnúť potrebné informácie z legislatívnej, technickej aj ekonomickej oblasti kenským expertom,“ uviedol hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.
Okrem toho minister Wetang´ulu ponúkol Slovensku aj možnosť participovať na projekte využívania geotermálnej energie. „Minister Malatinský potvrdil, že aj v tejto oblasti môže Slovensko poskytnúť širokospektrálnu spoluprácu,“ dodal Jurikovič. Podľa Malatinského Slovensko by našlo expertov aj v oblasti výstavby fotovoltických či vodných elektrární.
Slovenské firmy by mohli v najbližšej dobe podpísať niektoré zaujímavé kontrakty. „Pripravuje sa podpis kontraktu na výstavbu 55-kilometrovej cesty v okrese Isebania na hraniciach s Tanzániou v objeme približne 35 mil. eur, ktorý by malo realizovať slovensko-kenské konzorcium s podporou Eximbanky. Za Slovensko sú v konzorciu firmy Castor and Pollux a Doprastav,“ konštatoval Jurikovič. Slovenský Gratex International rokuje o dodávkach softvérových systémov pre kenskú štátnu správu. Slovenská spoločnosť Aqua Solutions má záujem dodávať úpravne vody a firma Čebík organické hnojivá.
Niektoré slovenské firmy už kontrakty v Keni podpísali. Ešte v apríli tohto roka kenská spoločnosť Zynmat Group podpísala dohodu o zastupovaní slovenského Sitno Holding v oblasti špeciálnej techniky pre Keňu a ďalších päť krajín regiónu. V júni tohto firma Castor and Pollux podpísala memorandum o porozumení o výstavbe závodu na spracovanie plastového odpadu pri meste Kisumu.
Zdroj: © SITA