Slovensko potrebuje inteligentnú sieť
S rozvojom smart grids prichádza aj zmena fungovania distribučných sústav, ktoré sú dnes skôr pasívne. „Postupne sa zvyšuje komplexnosť trhu a prechod na smart grids si vyžaduje proaktívne manažovanie sústavy. Inteligentná sieť bude poskytovať informácie účastníkom trhu, budú vedieť čo a ako môžu predávať cez distribučnú sústavu. Okrem toho sa zmení aj prístup k pripojeniu jednotlivých výrobcov do distribučnej sústavy a mala by sa vytvoriť štandardizovaná otvorená platforma,“ uviedol Andrej Juris (ZSE).
Každá lokalita si podľa neho vyžaduje špecifické riešenie v špecifickom časovom rámci. „Je potrebné určiť, čo by sme mali riešiť v rámci Slovenska,“ dodal. Smart grid v SR je podľa neho na dobrej ceste, v posledných rokoch smerovali investície do automatizácie verejnej sústavy. V mestských častiach dochádza k diaľkovému riadeniu vybraných prvkov sústavy za účelom automatického online vyhodnocovania stavu, riadenia ako aj zberu dát.
Do budúcnosti je podľa Jurisa kľúčová integrácia zdrojov do elektrizačnej sústavy, predovšetkým v súvislosti s pripájaním slnečných panelov a kogeneračných jednotiek. „Musíme si položiť otázku, akým spôsobom im umožníme vstup do sústavy, aby boli jej integrálnou súčasťou a ako im poskytneme možnosť obchodovať s elektrinou. Je potrebné vytvoriť vhodné prostredie, kde budú zdroje dobre distribuované, no bude zabezpečená aj stabilita siete a bezpečnosť dodávok,“ dodal.
Podľa Dušana Špelinu (Logica Czech Republic) však nejde len o rozvoj inovácií, ale zavádzanie smart meteringu závisí vo veľkej miere aj od vnímania spotrebiteľov. Efektívne riadenie spotreby súvisí aj s ich vzdelávaním a snahou mať nad ňou lepšiu kontrolu, zhodli sa účastníci panelovej diskusie.
(c) energia
Názory odzneli na 9. ročníku energetickej konferencie ENKO 2012, ktorá sa koná 24. – 25. apríla 2012 v Bratislave. Portál energia.sk je mediálnym partnerom.