Slovensko naďalej pracuje na projekte nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach
Slovensko si upevňuje svoju pozíciu lídra v jadrovej energetike. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) pokračuje v projekte nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach podľa aktuálneho harmonogramu schváleného v podnikateľskom zámere na roky 2019 až 2025.
Firma sa v ostatnom období zamerala na prípravu dokumentácie potrebnej na získanie povolenia na umiestnenie projektu nového jadrového zdroja podľa Atómového zákona. Podľa aktuálneho harmonogramu predpokladá JESS začiatok stavebných prác v roku 2031.
Atómový zákon
Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa spoločnosti JAVYS (majoritný akcionár v JESS) Miriam Žiaková, rozhodnutie podľa Atómového zákona by spoločnosť JESS chcela získať začiatkom roka 2024.
„Dokumentácia bola spracovaná obálkovým prístupom, čo znamená, že v tejto etape ešte nie je technológia jadrovej časti vybraná. Vychádza sa z možných projektov svetových dodávateľov jadrovej technológie tak, aby ľubovoľný vybraný projekt spĺňal požadované predpoklady. Jej odovzdanie plánujeme v prvom kvartáli 2023, aby mohlo byť začaté správne konanie, ktorého zákonná lehota je jeden kalendárny rok,“ dodala Žiaková.
Kompletná dokumentácia
Kompletná dokumentácia obsahuje takmer 2 500 strán textu. Podľa Žiakovej rieši otázky zadávacej bezpečnostnej správy, projektový zámer na fyzikálno-technické riešenie, spôsob nakladania s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoretým jadrovým palivom, požiadavky na kvalitu jadrového zdroja, návrh hraníc, veľkosti oblasti ohrozenia a hodnotenie vplyvu na životné prostredie.
„Nezávisle pokračujú aj práce na zhrnutie projektu do územných plánov, pripojenia do elektrizačnej sústavy, riešime lokalitné aspekty ako sú koncepcia vodného hospodárstva, geológia, či transport nadrozmerných komponentov,“ doplnila Žiaková.
Ďalší krok spoločnosti
Ďalším krokom spoločnosti JESS bude spracovanie dokumentácie potrebnej k umiestneniu podľa stavebnej legislatívy, ktorú plánuje predložiť na stavebný úrad koncom roka 2025. „Tým bude ukončená predprípravná etapa projektu nového jadrového zdroja,“ dodala Žiaková.
V roku 2022 spoločnosť JESS získala od Ministerstva hospodárstva SR osvedčenie na výstavbu energetického zariadenia s platnosťou sedem rokov. „Jeho uplatnenie sa predpokladá v územnom konaní podľa stavebnej legislatívy. Príprava dokumentácie podľa stavebnej legislatívy bude ďalším náročným procesom,“ konštatovala Žiaková.
Počas rokov 2024 až 2025 očakáva firma JESS v koordinácii s akcionármi vypracovanie a analyzovanie investorského zabezpečenia, dodávateľsko-odberateľských vzťahov a spôsobu financovania, bez ktorého nie je možné začatie výberového konania na dodávateľa technológie. K príprave dokumentácie k stavebnému povoleniu je potrebné vybrať dodávateľa technológie jadrovej časti elektrárne.
Nový jadrový zdroj
Spoločnosť JESS založila slovenská vláda koncom roka 2009 práve za účelom výstavby nového jadrového zdroja na mieste odstavovanej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Neskôr do spoločnosti JESS prizvala vláda český energetický gigant ČEZ.
Ten sa stal 49-percentným akcionárom, zvyšný majoritný podiel vlastní štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť. Český ČEZ plánuje v bohunickom projekte pokračovať.
„Spoločnosť ČEZ je prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti naďalej jedným z akcionárov spoločnosti JESS a na príprave projektu nového jadrového zdroja sa aktívne podieľa,“ uzavrela Žiaková.
Uvedenie do prevádzky
Z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie vyplynulo, že v Bohuniciach by mal vyrásť jeden jadrový rektor generácie III+ s maximálnym čistým inštalovaným elektrickým výkonom do 1 700 megawattov.
Podľa investičného zámeru sa pôvodne uvažovalo so začiatkom výstavby novej jadrovej elektrárne v roku 2021. Do trvalej prevádzky mala byť elektráreň uvedená v roku 2029.
V súčasnosti sa už uvažuje s rokom 2039. Životnosť bola naplánovaná na 60 rokov. Výstavba bohunickej elektrárne si mala vyžiadať podľa odhadov spred ôsmich rokov od 4 do 6 miliárd eur.