Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod - EK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Plynovodné potrubie
18. júna 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Slovensko-maďarský plynovod: Hrozí ďalšie meškanie?

Eustream spoločne s partnerom Magyar Gáz Tranzit Zrt.(MGT) sa pred niekoľkými týždňami dohodli, že plynovodné prepojenie medzi krajinami sa spustí 1. júla 2015. Podľa Eustream sa ale tento termín nemusí stihnúť.

„Maďarskí partneri doteraz neodovzdali slovenskej strane slovenskú časť sekcie prechodu rieky Ipeľ (IRCS) vybudovanú medzi obcami Slovenské Ďarmoty a Balassagyarmat. Ide o časť potrubia prechádzajúceho popod rieku Ipeľ, ktorého výstavbu, aj na slovenskom území, realizoval maďarský subdodávateľ vybraný spoločnosťou MGT,“ uviedol slovenský prepravca.

Maďari údajne práce na potrubí a optickom prepojení IRCS ukončili. Podľa Eustream je však problémom, že stavenisko nie je uvedené do stavu, ktorý by mal podľa platných zmlúv nastať pred prevzatím diela. Slovenský prepravca navyše nevlastní  príslušnú časť potrubia pod riekou Ipeľ.

„Eustream neprevezme dielo, kým nebude zaistená bezpečnosť celej oblasti. Maďarská strana je povinná vykonať sanáciu neúspešného prvého vrtu IRSC, ktorú si vyžadujú maďarské aj slovenské úrady,“ píše sa v správe.

Ak dôjde k náprave, Eustream je pripravený spustiť prevádzku plynovodu.

Technické detaily

Obojsmerný plynovod spojí vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Celková dĺžka plynárenského prepojenia má byť 111 kilometrov, z toho 18,6 kilometrov na Slovensku. Kapacita plynovodu v smere do Maďarska má byť 4,4 mld. metrov kubických ročne na pevnej báze. V opačnom smerne pôjde o 1,75 mld. metrov kubických suroviny ročne.

Európska únia podporila projekt sumou 30 miliónov eur. Celkové investičné náklady prepojenia plynárenských sietí prevyšujú sumu 160 miliónov eur, z toho na slovenskej strane šlo približne o 21 miliónov eur.

Projekt je súčasťou Severojužného plynárenského koridoru. Slovensko získa prístup k južným koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Maďarsko zase získa prístup k západoeurópskym plynárenským sieťam.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.