Slovensko láka turecká energetika
Vláda podporuje intenzívnejšiu spoluprácu. „Chceme podporiť účasť slovenských subjektov na energetických projektoch v Turecku. Tomu sme chceli dať aj vládnu podporu,“ uviedol minister Malatinský. Slovenské ťažobné spoločnosti sú už dnes v Turecku aktívne. Ministri preto diskutovali o stave príprav a realizácie energetických projektov v uhoľnej oblasti Konya, na ktorých by mali participovať slovenské firmy.
Perspektívny trh
Memorandum hovorí o spolupráci v oblasti obnoviteľných zdrojov, výstavby vodných alebo tepelných elektrární. Vzhľadom k tomu, že v Turecku sa v roku 2015 začne stavať vôbec prvý jadrový zdroj v krajine, slovenské firmy by sa mohli spolupodieľať aj na projektoch atómovej energie. „Turecko je z dlhodobého výhľadu pre Slovensko bezpochyby zaujímavý a perspektívny trh. Ide o blízky a dosiahnuteľný trh aj pre malé a stredné podniky,“ pripomenul šéf slovenského rezortu hospodárstva.
Trh s energiou v Turecku momentálne prechádza procesom liberalizácie. Očakáva sa, že bude rásť aj energetická spotreba. Turecko by malo ešte v tomto desaťročí predstihnúť Veľkú Britániu a stať sa tretím najväčším spotrebiteľom elektrickej energie v Európe.
Smer energia z jadra
Ankara chce v nadchádzajúcom desaťročí stavať jadrové elektrárne, aby znížila svoju závislosť na dovoze ropy a plynu. Prvý takýto závod postaví ruský Rosatom v lokalite Mersin Akkuyu na pobreží Stredozemného mora. Zdroj bude využívať ruský technológiu VVER-1100. Projekt štyroch reaktorov s inštalovaným výkonom 4.800 MW je špecifický aj tým, že Rosatom ho nielen zafinancuje z vlastných zdrojov, ale stane sa aj jeho prevádzkovateľom.
Druhú jadrovú elektráreň Ankara plánuje v Sinope na brehu Čierneho mora. Prvý reaktor by sa mohol uviesť do prevádzky v roku 2023. V máji oznámila turecká vláda, že zákazku vyhrala japonská firma Mitsubishi Heavy Industries a francúzska Areva. Ide o vôbec prvý zahraničný kontrakt Japoncov na výstavbu jadrového zdroja od havárie vo Fukušime v roku 2011. O výstavbe novej elektrárne v odhadovanej hodnote 17 mld. eur rokovala Ankara tiež so spoločnosťami z Kanady, Južnej Kórey, Japonska a Číny.
© energia.sk