Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektricky stlp - zospodu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Julian Povey (licencia Creative Commons)
26. marca 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovensko bolo dovozcom elektriny aj v roku 2012

Zabezpečenie dodávok elektrickej energie

V zdrojoch na území SR sa vyrobilo v roku 2012 presne 28.393 GWh elektrickej energie. V najväčšej miere sa na tom podieľali jadrové elektrárne s podielom na výrobe takmer 54 %. Medziročne klesol percentuálny podiel výroby elektriny z uhlia (-1,7 %). Naopak narástol percentuálny podiel výroby z vody (+1,2 %), slnka (+0,9 %) a ostatných zdrojov (+0,3 %), vyplýva z Ročenky SED 2012, ktorú na svojom webovom sídle publikovala Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS).

Graf: energia.sk (s použitím dát SEPS, a.s.)

Zatiaľ čo celková výroba zo zdrojov v SR medziročne narástla o +258 GWh, celková spotreba mierne klesla o -76 GWh. Nestačilo to však na to, aby sa zo Slovenska stal čistý vývozca. Celkové saldo sa však medziročne znížilo z dovozu 727 GWh v roku 2011 na dovoz 393 GWh v roku 2012.

Fyzický export a import elektriny vyzeral v roku 2012 nasledovne:

Graf: energy analytics (s použitím dát ENTSO-e)

Graf: energy analytics (s použitím dát ENTSO-e)

Najväčším výrobcom elektrickej energie v SR bola tradične spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s. (patriaca do talianskej skupiny Enel). Podľa skôr publikovaných informácií, SE vyrobili v roku 2012 takmer 22,2 TWh elektrickej energie.

Podľa správy o stave energetického trhu v roku 2012, ktorú v blízkej budúcnosti publikuje energy analytics, traja dominantní dodávatelia elektriny (ZSE Energia, Stredoslovenská energetika a Východoslovenská energetika) by v uplynulom roku mohli dosiahnuť spoločný trhový podiel približne 76 %, pokiaľ ide o dodávku elektriny prostredníctvom distribučnej sústavy. Spomedzi nových dodávateľov, SE Predaj, dcérska spoločnosť Slovenských elektrární, by mohla odhadom dosiahnuť podiel okolo 11,6 %, ČEZ Slovensko 8,8 % a Magna E.A. necelé 2 %. Je však potrebné zdôrazniť, že ide o prvý odhad; trhové podiely bude možné spresniť až potom, čo jednotliví dodávatelia publikujú presný objem dodávok elektriny, resp. keď ÚRSO publikuje svoju správu o dodržiavaní pravidiel trhu, ktorej súčasťou bývajú i tieto dáta.

Objem distribúcie elektrickej energie prostredníctvom 3 regionálnych prevádzkovateľov distribučných sústav (ZSD, VSD a SSE – Distribúcia) dosiahol v roku 2012 celkovo 18,1 TWh („čistá“ distribúcia bez strát). Najväčšími odberateľmi elektriny z distribúcie boli súhrnne odberatelia v kategórii veľkoodber (8,7 TWh), nasledovaní domácnosťami (6,8 TWh) a napokon ostatnými odberateľmi v kategórii maloodber (2,6 TWh).

Zabezpečenie dodávok zemného plynu

Podľa dát zo spoločnosti eustream, a.s., ktorá na trhu pôsobí ako prevádzkovateľ plynárenskej prepravnej siete, na domácom bode bol na výstupe v roku 2012 zaznamenaný prietok v objeme 5,5 mld. m3.

Podľa dát zo spoločnosti SPP – distribúcia, v roku 2012 bola nameraná dodávka zemného plynu do odberných miest v plynárenskej sústave SPP – distribúcia v celkovom objeme zhruba 5 mld. m3. Mesačné objemy dodávok zemného plynu v roku 2012 ilustruje graf nižšie, ktorý súčasne znázorňuje rolu podzemných zásobníkov zemného plynu, pripojených k plynárenskej sústave SR, na pokrytí spotreby:

Graf: energy analytics (s použitím dát SPP – distribúcia a eustream)

Podzemné zásobníky zemného plynu majú vo všeobecnosti dve úlohy: pomáhať vyrovnávať tlak v plynárenskej sústave a poskytovať rezervy pre obdobia sezónneho špičkového odberu zemného plynu (tzn. počas vykurovacej sezóny). Vzťah medzi mesačnými priemernými teplotami a režimom podzemných zásobníkov v SR v roku 2012 ilustruje graf nižšie, na ktorom vidieť, že zimná vykurovacia sezóna je z pohľadu prevádzky zásobníka ťažobnou sezónou, naopak v lete sa do zásobníka zemný plyn vtláča:

Graf: energy analytics (s použitím dát SPP – distribúcia, eustream a Stefe/teplovmeste.sk)

Fyzický prietok zemného plynu cez prepravnú sieť v SR nebol v roku 2012 iba jednosmerný, ale vo významnejšej miere sa využíval najmä fyzický reverzný rok zo susednej Českej republiky. Podľa dát spoločnosti eustream, a.s., celková agregovaná nominácia za rok 2012 dosiahla v bode Veľké Kapušany (UA) smerom na vstupe približne 51,8 mld. m3 (nameraný prietok 51,7 mld. m3), nasledovaná vstupom na bode Lanžhot (ČR) v objeme cca 7,3 mld. m3 (nameraný prietok 5,4 mld. m3). Agregované nominácie na vstupoch v domácom bode a v bode Baumgarten (Rakúsko) mali skôr symbolický charakter (spolu 72 mil. m3), pričom namerané prietoky boli 0 m3 v bode Baumgarten a 73,2 mil. m3 na domácom bode.

Najväčší objem zemného plynu zo Slovenska putoval do Rakúska – v bode Baumgarten na výstupe bola zaznamenaná celková agregovaná nominácia takmer 35 mld. m3 (nameraný prietok 34,3 mld. m3), nasledovaná výstupom na bode Lanžhot (agregovaná nominácia 18,4 mld. m3, nameraný prietok 16,5 mld. m3) a výstupom na domácom bode (agregovaná nominácia i nameraný prietok zhodne po 5,5 mld. m3).

V roku 2012 bol najväčším dodávateľom zemného plynu tradične Slovenský plynárenský priemysel; dodávateľ vo svojom tlačovom stanovisku oznámil predpokladaný celkový trhový podiel pre začiatok roka 2013 vo výške 66 %. Analytické centrum energy analytics vo svojej správe o stave trhu za rok 2012 odhaduje pre dodávateľa SPP celkový trhový podiel vo výške 67,1 %, nasledovaný dodávateľmi RWE Gas Slovensko (20,5 %), Shell Slovakia (3,9 %) a ČEZ Slovensko (2,6 %). Za nimi by mali nasledovať dodávatelia Gas Trading a Elgas s podielmi okolo dvoch percent. Tradiční dodávatelia elektriny ZSE Energia a Stredoslovenská energetika by odhadom mohli ku koncu roka 2012 disponovať trhovými podielmi rádovo v desatinách percent. Podobne ako v prípade dodávky elektrickej energie, je potrebné zdôrazniť, že ide o prvý odhad a presnejšie trhové podiely budú známe po zverejnení dát dodávateľmi alebo regulačným úradom.

(c) energy analytics / energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.