Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Projekt Veľkokapacitné úložisko energie  - SAV
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Projekt Veľkokapacitné úložisko energie - Foto: SAV
5. septembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenskí vedci pracujú na veľkokapacitnom úložisku energie

Grafické stvárnenie projektu Veľkokapacitné úložisko energie. Zdroj obrázku: SAV

Slovenská akadémia vied (SAV) spoločne s ďalšími partnermi sa podieľajú na projekte veľkokapacitného úložiska energie na báze vodíka. Z ekonomického hľadiska je za týmto účelom výhodná najmä transformácia vyťaženého ložiska plynných alebo kvapalných uhľovodíkov. Na území Slovenska sa podobné geologické štruktúry nachádzajú napr. v neogénnych sedimentárnych panvách.

Výskum má viacero etáp

Začiatok výskumu bude pozostávať z teoretickej časti. „Najprv budú overené všetky charakteristiky ložiska, aby bolo skladovanie zmesi plynu a vodíka bezpečné. Testovanie bude prebiehať v laboratórnych podmienkach, a následne budú pomocou vytvorenej metodiky identifikované potrebné charakteristiky ložiska, ako aj požiadavky na jeho hermetickosť,“ vysvetlil pre časopis Slovgas Ladislav Goryl, šéf divízie plynových zásobníkov spoločnosti Nafta.

Po výbere konkrétnej lokality dôjde k odobratiu vzoriek hornín z miesta budúceho úložiska. Získané materiály sa podrobia testom, ktoré budú zamerané na to, ako horniny reagujú zmes vodíka a plynu. V ďalšej fáze prebehne analýza reálnych priestorov úložiska, predovšetkým na možné zmeny spôsobené vtláčaním vodíka. Vyústením projektu má byť komplexná metodika pre identifikovanie geologických štruktúru vhodných pre skladovanie energie. Aplikovať sa má nielen v neogénnych panvách, ale aj sedimentárnych panvách s klasickými sedimentmi.

Domáci prevádzkovateľ zásobníkov sa podieľa aj na medzinárodnom projekte Underground Sun Storage, ktorý skúma možnosti uskladnenia plynného vodíka v poréznom zásobníku v Hornom Rakúsku. Slovenský projekt má univerzálne aplikovateľný charakter. „Projekt Veľkokapacitné úložisko energie má ambíciu  priniesť metodiku a komplexný súbor dát o možnostiach skladovania použiteľné pre široké spektrum lokalít, nielen  jednu konkrétnu,“ doplnil Goryl pre Slovgas.

Okrem samotnej metodiky sa počíta aj s pilotnou prevádzkou priemyselného úložiska energie. Projekt sa v praxi stane interdisciplinárnym prepojením geológie, chémie, geotechniky plynárenstva a energetiky. Koordinátorom výskumu, ktorý sa chce uchádzať o nenávratný finančný príspevok zo štrukturálnych fondov EÚ, je Ústav vied o zemi SAV. Partnermi sú Ústav anorganickej chémie SAV, Ústav geotechniky SAV, Slovenská technická univerzita a firma Nafta.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.