Slovenskí europoslanci vidia pre novú EK viaceré energetické priority
„Musíme sa tiež zamyslieť nad efektivitou enormnej finančnej podpory pre alternatívne energetické zdroje a tiež prehodnotiť investície do existujúcich stagnujúcich projektov,“ uviedla pre TASR Monika Flašíková Beňová (Smer-SD). Zdôraznila, že únia by mala obnoviť konštruktívny dialóg s Ruskou federáciou. „Bez neho to bude pre celú EÚ veľmi problematické,“ poznamenala.
Za diverzifikáciu dodávok surovín je aj Jana Žitňanská (NOVA). Chcela by, „aby žiadna časť EÚ nebola rukojemníkom z dôvodu totálnej závislosti od Ruska“. Pozdáva sa jej aj niekdajšia myšlienka súčasného predsedu Európskej rady Donalda Tuska, aby sa v EÚ vytvorila energetická únia. „Jej primárnou úlohou by bolo pracovať na posilnení energetickej bezpečnosti EÚ,“ doplnila Žitňanská.
Podľa Branislava Škripeka (OĽaNO) sa nová EK musí zamerať na zvýšenie produkcie energie z vlastných zdrojov. „Podporujem využívanie obnoviteľných zdrojov, ale najmä zvyšovanie energetickej efektívnosti, ktorá odstraňuje plytvanie energiami. Z medzinárno-politického pohľadu sme odkázaní na prísnu diverzifikáciu,“ uviedol Škripek.
Copyright © TASR 2014