Slovenské riešenie svetového významu bolo predvedené pri Lemešanoch
„Nárazy vtáctva do nadzemných elektrických vedení sú problémom, ktorému sa zvýšená pozornosť začala venovať len nedávno, v roku 2010. Odvtedy sa spolu s energetickými spoločnosťami na Slovensku snažíme tento problém riešiť, v súčasnosti predovšetkým v projekte LIFE Energia, ktorý podporila Európska komisia. Zmapujeme viac ako 8 000 km elektrických vedení na východnom a západnom Slovensku a identifikujeme rizikové úseky, kde dochádza k nárazom vtákov do vedenia. Na týchto úsekoch budú nainštalované tzv. odkloňovače letu vtákov, resp. zviditeľňovacie prvky, teda také prvky, ktoré vtáky zaregistrujú a vedenia nadletia. Ročne sa tak na Slovensku podarí zachrániť až tisíce vtákov, z toho mnohé z nich patriace medzi ohrozené druhy“, vysvetľuje Lucia Deutschová, manažérka projektu LIFE Energia z Ochrany dravcov na Slovensku.
„Naším dlhodobým cieľom je zabezpečiť, aby bolo elektrické vedenie pre vtáky bezpečné. Podporujeme inovatívne spôsoby nielen v ochrane prírody, ale aj v zabezpečovaní distribúcie dnes už nepostrádateľnej elektriny do domácnosti. Preto sme sa veľmi potešili, keď sme sa dozvedeli o vývoji drona pre túto montáž na Slovensku. Pri vôbec prvej skúšobnej montáži v teréne, ktorá sa uskutočnila 18. 6. 2015 sa potvrdilo, že toto inovatívne riešenie je pre naše potreby reálne využiteľné. Na ukážku inštalácie dronom sme pozvali i ďalšie distribučné a prenosové spoločnosti nielen zo Slovenska, ale aj z iných krajín, pretože takéto riešenie vzbudilo veľký záujem“, uvádza hovorkyňa Východoslovenskej distribučnej, a.s Andrea Danihelová.
Projekt LIFE Energia realizuje organizácia Ochrana dravcov na Slovensku, Východoslovenská distribučná, a.s., Západoslovenská distribučná, a.s., Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a Štátna ochrana prírody SR. Viac informácií o projekte nájde verejnosť na stránke projektu www.lifeenergia.sk.
Zdroj: Ochrana dravcov na Slovensku