Slovenské firmy láka česká energetika
Spoluprácu na česko-slovenskom energetickom trhu je možné vnímať vo viacerých rovinách. Dôležitý je pritom nielen historický aspekt a geografická blízkosť, ale aj regionálna integrácia s ďalšími štátmi.
Trh s elektrinou
Najvyspelejším spoločným trhom je trh s elektrickou energiou. V regióne krajín V4 už dnes funguje prepojený denný trh medzi Českou republikou, Slovenskom a Maďarskom. Myšlienka sa zrodila v roku 2008 v diskusii, čo trhu prinesie odstavenie jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Vo februári 2009 zasadol projektový výbor a 1. septembra 2009 sa po prvý raz obchodovalo na prepojenom dennom trhu. Hneď v 1. deň sa uzatvorilo 77 platných objednávok medzi 50 účastníkmi.
Česko-slovenský „market coupling“ je rovnocenný partnerský projekt medzi zainteresovanými na oboch stranách. Ďalším krokom bolo pripojenie Maďarska v roku 2012. V roku 2013 sa očakáva pripojenie Poľska a záujem vyjadrilo i Rumunsko. Pre ilustráciu: na slovenskej obchodnej platforme prepojeného trhu sa v roku 2012 zobchodovalo takmer 8,5 TWh elektriny, čo predstavuje zhruba medziročný nárast o 23 % oproti roku 2011.
Z českých firiem je na Slovensku aktívna najmä skupina ČEZ. Prostredníctvom dcéry ČEZ Slovensko dodáva elektrinu a plyn. Je ale i investorom – v roku 2009 vznikla Jadrová energetická spoločnosť Slovenska ako spoločná firma ČEZ (ktorý má 49 %) a slovenskej štátnej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (tá vlastní zostávajúcich 51 %). Cieľom spoločnosti je výstavba nového jadrového zdroja. V súčasnosti sa hovorí o možnosti nahradenia ČEZ ruským Rosatom.
ČEZ a maďarský MOL vytvorili v roku 2008 spoločný podnik CM European Power International, do portfólia ktorého spadá tepláreň v rafinérii Slovnaft či projekt nového paroplynového cyklu v Bratislave. ČEZ sa tiež spomína aj v súvislosti s menšími projektmi.
Trh s plynom
Impulzom pre integráciu bola predovšetkým plynová kríza v roku 2009. Dnes sú Česko i Slovensko súčasťou plynárenského obchodného regiónu CEETR (krajiny Visegrádskej štvorky plus Rakúsko a Slovinsko) a reverzný tok z ČR na Slovensko sa prevádzkuje aj bez krízových situácií. V roku 2012 bolo cez Lanžhot dovezených 5,4 miliardy metrov kubických. Pokiaľ ide o prepravu ruského plynu cez Slovensko, primárnym je rakúsky trh, vývoz do Českej republiky je až na druhom mieste.
Na českom trhu prostredníctvom SPP CZ pôsobí Slovenský plynárenský priemysel. Firma od roku 2012 dodáva plyn napríklad spoločnosti Teplárny Brno. Na českom trhu sa SPP sústreďuje predovšetkým na firemných odberateľov. Zásobník plynu v Dolných Bojanoviciach prevádzkuje SPP Storage, pričom služby ponúka predovšetkým pre slovenskú SPP Distribúciu.
Produkty českým obchodníkom predáva slovenský zásobník plynu spoločnosti Nafta. V Česku pôsobí od januára 2013 aj SSE CZ, dcéra Stredoslovenskej energetiky, ktorá je doma dodávateľom elektriny a plynu.
Trh s ropou
Najmenej integrovaným trhom je trh s ropou. Istú asymetriu vyvoláva fakt, že slovenský štátny prepravca Transpetrol je závislý od prepravy do ČR. Ročná technická kapacita slovenskej časti ropovodu Družba je rádovo 20 mil. ton, pričom v roku 2012 sa využívala na menej ako polovicu. Podľa odhadov mohol Transpetrol prepraviť okolo 8 mil. ton, z ktorých tri štvrtiny šli pre bratislavskú rafinériu Slovnaft, zvyšok na český trh, ktorý je ale čoraz viac zásobovaný ropou cez IKL. S ohľadom na nedávne kroky českého prepravcu Mero ČR možno očakávať posilňovanie IKL na úkor Družby.
Komu sa však na českom trhu darí, je bratislavská rafinéria Slovnaft, patriaca do skupiny MOL. Po slovenskom trhu je pre ňu kľúčový aj trh v ČR. Slovnaft má na českom trhu viacero dcérskych spoločností, medzi nimi predovšetkým Slovnaft Česká republika. Podniká vo veľkoobchodnom a maloobchodnom predaji palív a ďalších rafinérskych a petrochemických produktov. Veľkoobchodný trhový podiel v ČR predstavuje necelých 20 %. Slovenská firma prevádzkuje 149 čerpacích staníc značiek Slovnaft a Pap Oil, s trhovým podielom okolo 5 %.
Text je súčasťou odbornej prílohy „Slovensko – obchodný partner ČR“, ktorá vyšla v pondelok 27. mája 2013 ako príloha v českom ekonomickom denníku Mladá fronta E15. Elektronická príloha je dostupná na stiahnutie ako súbor PDF.
Autor: Michal Hudec / energy analytics
© energia.sk