Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Defibrilátory od Enelu - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Odovzdávanie defibrilátorov na Žiarskej chate
5. októbra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenské elektrárne zabezpečili defibrilátory pre tatranské chaty

Spoločnosť Slovenské elektrárne zabezpečila v spolupráci s Asociáciou horských záchranárov a Horskou záchrannou službou defibrilátory pre päť hlavných vysokohorských chát v Tatrách. Tatranskí záchranári ročne uskutočnia viac než 2-tisíc zásahov v teréne, z toho až 40 z nich súvisí so srdcovými zlyhaniami. Automatický externý defibrilátor je zariadenie, ktoré je určené na liečbu pacientov so srdcovou zástavou, ako aj k zaisteniu funkcie monitorovania srdcovej činnosti.

Podľa riaditeľa správy TANAP-u dochádza v Tatrách k množstvu zbytočných úmrtí práve v dôsledku zlyhania srdca. „Som rád, že vysokohorské chaty budú sebestačné a nemusia čakať na prílet vrtuľníka alebo horskej služby,” uviedol pre portál energia.sk Pavol Majko.

V rámci prvej pomoci môžu defibrilačný výboj vykonať aj úplní laici. Prístroj je navrhnutý tak, aby ho mohol použiť prvý svedok udalosti, teda osoba bez zdravotného vzdelania. Jeho obsluha je jednoduchá a bezpečná, keďže po zapnutí prístroj sám povedie záchrancu hlasovými inštrukciami.

Slovenské elektrárne spolufinancovali nákup defibrilátorov pre štyri vysokohorské chaty v oblasti Vysokých Tatier (Chata pri Zelenom plese, Téryho chata, Zbojnícka chata, Chata pod Rysmi) a jednu v Západných Tatrách (Žiarska chata). Jeden prístroj bol odovzdaný Záchrannej službe Východ z Gelnice.

Zaobstaranie automatických defibrilátorov je nadviazaním na úspešné projekty ekologizácie vysokohorských chát, vďaka ktorým dnes chaty využívajú na svoju prevádzku zelenú energiu. Tatranské ovzdušie je tak ušetrené o 15 ton oxidu uhličitého (CO2) ročne.

Podpora biodiverzity pokračuje

V spolupráci s Tatranským národným parkom (TANAP) pokračuje aj v aktuálnom roku program podpory biodiverzity vo Vysokých Tatrách. Najväčší ohlas u verejnosti malo historicky prvé sledovanie cesty orla krikľavého do zimoviska, jeho návrat a sformovanie rodinky na Slovensku. Pohyb orla Arnolda, nedávno premenovaného na Aničku, s nadšením sledovalo celé Slovensko.

Vďaka aktivitám na podporu biodiverzity sa podarilo vrátiť do Tatier viac než 1.500 jedincov rôznych ohrozených živočíšnych druhov. Naďalej prebieha monitorovanie kamzíka, svišťa, dravcov a vzácnych šeliem. Ako odznelo počas tlačovej konferencie na Žiarskej chate, Slovenské elektrárne plánujú pokračovať v úspešnom partnerstve s TANAP-om a rozvíjať program Energia pre prírodu aj v nasledujúcom období.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.