Slovenské elektrárne sú spokojné s vlaňajšou výrobou elektrickej energie v jadrových elektrárňach
Slovenské elektrárne, a.s. (SE) sú spokojné s vlaňajšou výrobou elektrickej energie v jadrových elektrárňach. Naopak, s výrobou elektriny vo vodných elektrárňach nebol slovenský dominantný výrobca elektriny spokojný. „Na Slovensku bol uplynulý rok suchý a to hlavne na Váhu,“ informovala spoločnosť. Slovenské elektrárne v minulom roku vyrobili takmer 22,2 TWh elektrickej energie, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako jedno percento.
V minulom roku tak výroba elektriny na Váhu zaostávala, keď celková výroba dosiahla 1.457 GWh elektrickej energie. „Je to najhorší výsledok od roku 2003. Jarné vody boli priemerné, letné dažde neprišli a vyššie prietoky sme zaznamenali až v novembri,“ podotkol podnik. Výrobu elektriny vo vodných elektrárňach zachraňovala situácia na Dunaji. „Výroba elektriny Gabčíkova v objeme 2.459 GWh je druhá najvyššia od rekordného roku 2002,“ dodali SE.
Výroba elektriny z jadrových elektrární bola v znamení nového maxima vo výške 15.495 GWh. Ide o najlepší výsledok od čias odstavenia elektrárne V1. „Rozhodujúcim spôsobom k tomu prispeli dva jadrové bloky Atómových elektrární Bohunice stabilnou prevádzkou a výrazným skrátením ich generálnych opráv,“ uviedli elektrárne. Atómová elektráreň V2 mala historicky najvyššiu výrobu v objeme 7.955 GWh elektrickej energie. „V Atómovej elektrárni Mochovce sa až tak nedarilo, ale aj tak je ročná výroba v objeme 7.539 GWh historicky druhá najvyššia,“ doplnil podnik.
Slovenské elektrárne boli spokojné aj s výrobou elektriny vo svojich tepelných elektrárňach. Elektrárne Nováky mali vo všeobecnom hospodárskom záujme vyrobiť elektrinu v objeme 1.892 GWh, čo sa im podarilo na 100,8 %. Elektrárne Vojany sú nasadzované na komerčnom princípe a sú dôležitým poskytovateľom primárnej a sekundárnej regulácie činného výkonu. „Výroba dosiahla 670 GWh elektriny, k čomu rozhodujúcou mierou prispel šiesty blok,“ uviedol slovenský výrobca elektriny. Slovenské elektrárne už môžu počítať vo Vojanoch aj s výrobou elektriny v piatom bloku, na ktorom sa koncom vlaňajška ukončila rekonštrukcia.
„Na výrobe elektriny sa z 89 % podieľali zdroje bez emisií, čo je hlavne príspevok jadrových a vodných elektrární,“ konštatovali Slovenské elektrárne. Prispeli k tomu aj Elektrárne Vojany, ktoré spoluspaľovaním drevnej štiepky vyrobili 30 GWh elektriny. Fotovoltické elektrárne prispeli symbolickou výrobou 2 GWh.
Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 Enel S.p.A. kontroluje 66 % akcií spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Slovensko prostredníctvom Fondu národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Slovenské elektrárne prevádzkujú 5.737 MW inštalovaného výkonu. Slovenské elektrárne sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.
Zdroj: SITA