Slovenské elektrárne sa v rámci OZE sústreďujú na biomasu
Slovenské elektrárne, a.s. (SE) sa chcú zamerať v rámci obnoviteľných zdrojov energií (OZE) najmä na využívanie biomasy. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie podľa svojho riaditeľa úseku obchodu Nicola Cotugna hľadá spôsob, ako zvýšiť spoluspaľovanie biomasy v tepelnej elektrárni Vojany, s cieľom zaviesť rovnaký spôsob aj v elektrárni v Novákoch. „Už sme dosiahli 4 % spoluspaľovania vo Vojanoch, čo ušetrí 20 tisíc ton emisií oxidu uhličitého ročne a naším cieľom je zvýšiť spoluspaľovanie na 20 % v nasledujúcich niekoľkých rokoch,“ povedal Cotugno pre magazín Platts.
Zvýšené použitie biomasy môže závisieť podľa Cotugna od dodávok na miestnom trhu. „Musíme zobrať do úvahy kapacitu miestneho trhu s biomasou, ktorý donedávna neexistoval a teraz sa rozvíja. V súčasnosti robíme skúšky, či sme pripravení na to, aby sme zvýšili objem biomasy, ktorú je možné spaľovať vo fluidných kotloch,“ uviedol Cotugno.
Okrem biomasy sa chcú Slovenské elektrárne zamerať aj na modernizáciu aktív vodných elektrární. Podľa Cotugna otázka veľkej vodnej elektrárne nie je na programe dňa, no Slovenské elektrárne majú niekoľko projektov malých vodných elektrární, ktoré chcú postaviť. V súčasnosti firma vlastní a prevádzkuje 34 vodných elektrární s celkovou kapacitou 1 652,7 MW spolu s prevádzkou 746,5 MW vo Vodnej elektrárni Gabčíkovo, ktorú majú Slovenské elektrárne v prenájme od štátu.
Slovenské elektrárne začali koketovať aj so solárnou energiou a v minulom roku začali s prevádzkou dvoch slnečných elektrární s kombinovanou kapacitou takmer 2 MW vo svojich lokalitách vo Vojanoch a Mochovciach. Podľa Cotugna je však nepravdepodobné, že by pri aktuálnej regulačnej politike podnik investoval do ďalších fotovoltaických projektov. „Zatiaľ tak isto nemáme plány investovať do vetra, kde nie je sľubný trh ani z hľadiska poveternostných podmienok, ani z hľadiska inštitucionálnej podpory,“ dodal
Investície, ktoré uskutočnili Slovenské elektrárne, umožnia podľa Cotugna, aby dominantný výrobca elektriny vyvážal jej prebytok vyrobený z jedného z najčistejších portfólií v Európe. Okrem obnoviteľných zdrojov majú k tomu pomôcť aj jadrové elektrárne v Mochovciach či v Jaslovských Bohuniciach. „S novými blokmi v Mochovciach budeme mať veľmi silné výrobné portfólio bez emisií oxidu uhličitého,“ konštatoval Cotugno s tým, že po dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce bude výroba Slovenských elektrární bez emisií oxidu uhličitého predstavovať takmer 90 %.
Zdroj: (c) SITA