Slovenské elektrárne ocenili kreatívne žiacke projekty: Víťazi Play Energy sú z Levíc a Komárna
Víťaz stredoškolskej kategórie bude reprezentovať Slovensko v medzinárodnom kole Play Energy v Ríme.Skupina Enel tento rok vyzvala žiakov v jedenástich krajinách vrátane Slovenska, aby naštartovali svoje tvorivé myslenie a vytvorili víziu trvalo udržateľného sveta pre všetkých s využitím nových, originálnych a predovšetkým efektívnych spôsobov využitia elektriny. Téma bola zvolená ako príspevok k Medzinárodnému roku trvalo udržateľnej energie, ktorý na rok 2012 vyhlásila OSN.
Novinkou šiesteho ročníka súťaže Play Energy bolo online hlasovanie verejnosti, ktorá popri odbornej porote prvýkrát hodnotila súťažné projekty. Každý, kto navštívil webovú stránku www.energiaprekrajinu.sk, mohol počas dvoch týždňov dať svoj hlas jednému z 22 finalistov. Všetky projekty získali spolu viac ako 1500 hlasov.
Do súťaže sa zapojilo 61 projektov zo základných a stredných škôl z celého SlovenskaV kategórii základných škôl zvíťazil projekt s názvom Kreatívne o zdrojoch energie od ôsmakov zo ZŠ A. Kmeťa z Levíc, ktorí vytvorili nápadité priestorové modely, prezentácie, vtipné animácie a originálne nápady, ako napríklad výroba elektriny škrečkom či odtučňovacia kúra výrobou elektriny na stacionárnom bicykli. Na druhej priečke sa umiestnila loď na solárny pohon od ôsmaka Dominika Čagalu zo ZŠ Podvysoká a bronz putoval do Tatranskej Lomnice za projekt Svetelné znečistenie.
Medzi stredoškolákmi zahviezdil František Varga, študent druhého ročníka SPŠ z Komárna s Ideovým projektom piezo-retardéra, ktorý si naštudoval, ako by pomocou tlakových snímačov mohli vyrábať elektrinu autá pri prechode cez cestné spomaľovače. Druhé miesto obsadili študenti zo Spojenej školy Nižná na čele s Matúšom Skurčákom s projektom Slnko v našej záhrade. Matúšove nápadité aplikácie solárnej energie v záhradnej architektúre už zopár rokov zberajú ceny v slovenských aj medzinárodných súťažiach. Cenu za tretie miesto si odniesol tím SOŠ elektrotechnickej v Bratislave a jeho model Úsporný energetický dom.
On-line hlasovanie bolo vyhlásené ako samostatná kategória, pričom ocenená v nej bola jedna základná a jedna stredná škola. Zaujímavosťou je, že tak pri projektoch základných, ako aj stredných škôl, došlo k zhode v hodnotení odbornej poroty a verejnosti a zvíťazili v nich rovnaké projekty. Znamená to, že žiaci z Levíc a Komárna si odniesli o jednu hodnotnú cenu navyše.
Nadaní žiaci získali vecné ceny a hodnotná elektronika putovala aj do ich škôl. Projekty všetkých 22 finalistov si možno prezrieť na www.energiaprekrajinu.sk.
Zdroj: Slovenské elektrárne, a.s.