Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fico a Žiga vo VEG - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: TASR/Martin Baumann
6. júla 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenské elektrárne neuspeli v arbitráži ohľadom Gabčíkova

Robert Fico a Peter Žiga počas brífingu vo velíne elektrárne. Foto: TASR/Baumann

Po tom, čo v marci 2015 štát prevzal prevádzku vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG) plne pod kontrolu Vodohospodárskej výstavby, čomu predchádzalo predčasné vypovedanie 30-ročnej zmluvy o prevádzkev tri mesiace predtým, podali Slovenské elektrárne (SE) v júni 2015 žalobu na Viedenský arbitrážny súd.

Za technológiu a aktíva VE Gabčíkovo, ktorú štátnemu podniku odovzdali, si nárokovali odškodné vo výške 588,2 miliónov eur plus úroky. SE v tejto sume započítali aj tržby po odpočítaní nákladov za 22 rokov prevádzky Gabčíkova.

Premiér Robert Fico a minister hospodárstva Peter Žiga dnes oznámili „dobrú správu“. Predseda vlády priblížil dve hlavné konštatovania, ktoré minulý piatok vydalo Medzinárodné rozhodcovské centrum vo Viedni (VIAC). Jednak potvrdil, že má právomoc rozhodovať v tomto spore a ide teda o rozhodnutie z vecných dôvodov. Predseda vlády ďalej podčiarkol, že arbitrážny súd „celý návrh Enelu zamietol“.

Podľa Zmluvy o odškodnení mal v prípade sporu a neschopnosti dosiahnuť vzájomnú dohodu medzi SE a štátom, rozhodnúť nezávislý znalec. „Rozhodnutie nezávislého znalca bude konečné a záväzné pre zmluvné strany,“ uvádza sa v predmetnej zmluve.

„Rozhodcovský senát Viedenského medzinárodného rozhodcovského centra odmietol 30. júna 2017 žalobu spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s., na odškodnenie podľa Zmluvy o odškodnení medzi Fondom národného majetku Slovenskej republiky (a jeho nástupcom MH Manažment, a.s.) a spoločnosťou Slovenské elektrárne,“ potvrdil pre náš portál hovorca SE Miroslav Šarišský.

„Slovenské elektrárne v súčasnosti skúmajú obsah rozsudku a posúdia ďalšie možnosti. Tento rozhodcovský rozsudok nemá dopad na iné žaloby Slovenských elektrární v prebiehajúcich konaniach vo vzťahu k vodnej elektrárni Gabčíkovo,“ dodal Šarišský.

Súdne ťahanice

K prevádzke vodnej elektrárne Gabčíkovo sa vzťahuje viacero sporov, niektoré sa týkali neuskutočneného procesu verejného obstarávania, iné vrátenia peňazí kvôli neplatnosti zmluvy o prevádzke VEG.

V roku 2006 bola totiž na pozadí privatizácie Slovenských elektrární dohodnutá zmluva, podľa ktorej mala spoločnosť SE sa 30 rokov elektráreň prevádzkovať, udržiavať a opravovať. Výnosy z predaja elektriny boli delené v pomere 65 % pre elektrárne ku 35 % v prospech Vodohospodárskej výstavby.

V roku 2007 podal Úrad pre verejné obstarávanie (UVO) návrh na určenie neplatnosti zmluvy. Ako dôvod vtedy uviedol, že pri jej uzatváraní neprebehlo verejné obstarávanie a zákazka pre SE bola zadaná priamo, teda v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. Podstata sporu teda spočívala vo vyriešení otázky, či zmluva o prevádzke VEG má status koncesie alebo status zákazky.

Po takmer siedmich rokoch Okresný súd Bratislava II zamietol žalobu UVO. S rozhodnutím prvostupňového súdu sa štátny úrad nestotožnili a podal odvolanie na Krajský súd v Bratislave. Ten v marci 2015 vyhlásil zmluvu o prevádzke za neplatnú. Dôvodom bolo práve porušenie zákona o verejnom obstarávaní. Voči tomu ale namietali SE.

Rozsudkom sa následne zaoberal aj Najvyšší súd SR. Dovolanie firmy koncom júna 2016 zamietol. Neskôr sa elektrárne sťažovali aj na ústavnom súde, ktorý ale začiatkom tohto roku ich sťažnosť odmietol. Najväčší výrobca elektriny na Slovensku tak po takmer desiatich rokoch vyčerpal všetky vnútroštátne prostriedky na nápravu vo svoj prospech.

Vymáhanie obohatenia? Možno ani nie

Vodohospodárska výstavba v ďalších procesoch vymáha od elektrární peniaze za takzvané bezdôvodné obohatenie. Štát výšku týchto nárokov vyčíslil až na takmer pol miliardy eur. „Prebieha momentálne osem či deväť sporov o 350 miliónov eur plus príslušenstvo, v celkovej hodnote asi 480 miliónov eur,“ potvrdil minister Peter Žiga.

Ten ale zároveň zdôraznil, že štát nechce ohroziť dostavbu 3. a 4. bloku elektrárne Mochovce, do ktorej investujú Slovenské elektrárne z vlastného zisku namiesto vyplácania dividend.

„Určite sa dohodneme, ako budeme spravovať tieto svoje pohľadávky,“ poznamenal Žiga. „Budeme sa domáhať svojich peňazí, ale žiadnym spôsobom neohrozíme dostavbu Mochoviec.“

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.