Slovenské elektrárne by mohli patriť pod štátny energetický holding
„Holding vytvára možnosť, aby isté finančné prostriedky putovali mimo štátny rozpočet. Táto štruktúra by bola výhodná aj pre štát,“ uviedol dnes Pavlis po rokovaní vlády.
Práve štátom ovládaná holdingová firma by napríklad mohla čerpať úver, z ktorého by potom financovala nákup akcií Slovenských elektrární od talianskeho Enelu. Vláda by sa tak v praxi vyhla financovaniu transakcie zo štátneho rozpočtu, ktorý v tomto roku čelil škrtom v dôsledku rastúceho štátneho dlhu.
„Enel oznámil predaj svojho šesťdesiatšesťpercentného podielu v Slovenských elektrárňach. Z môjho pohľadu by štát bol jedným z najlepších vlastníkov,“ povedal Pavlis. Premiér Robert Fico nedávno vyhlásil, že vláda je pripravená ovládnuť Slovenské elektrárne, v ktorých dnes štát drží podiel 34 % a má predkupné právo na zvyšok akcií. Odkúpenie podielu štátom ale podľa názoru vlády zostáva iba krajnou možnosťou v prípade, že by to bolo pre štát výhodné.
Dostavba Mochoviec by pripadla štátu
V prípade ovládnutia Slovenských elektrární štátom by Slovensko prevzalo aj financovanie dostavby dvoch blokov jadrovej elektrárne Mochovce, ktorej dokončenie mešká a predražuje sa. Pavlis bez bližších podrobností uviedol, že Enel už slovenskú vládu informoval o ďalšom oneskorení prác a nutnosti navýšiť rozpočet projektu. Okrem toho musia elektrárne investovať do modernizácie tepelných elektrární.
Predaj 66 % akcií Slovenských elektrární je súčasťou plánu Enelu, ktorá je v súčasnosti najviac zadlženou európskou energetickou spoločnosťou, predať majetok v hodnote 4,4 mld. eur. Firma tým chce znížiť svoj dlh na zhruba 37 miliárd eur.
Okruh záujemcov o SE sa rozširuje
Záujem o kúpu podielu v SE už avizovala česká energetická skupina ČEZ. Minulý týždeň sa v českých médiách objavila informácia, že okruh záujemcov by sa mohol rozšíriť o Energetický a průmyslový holding (EPH). Spoločnosť tieto špekulácie nepotvrdila.
Enel ovládol slovenského výrobcu elektriny v roku 2006, keď v súťaži o dvojtretinový podiel akcií podniku zvíťazil práve pred spoločnosťou ČEZ a ruským podnikom RAO UES. Za kontrolný podiel v Slovenských elektrárňach v tom čase Taliani zaplatili 840 miliónov eur. Zostávajúcich 34 % akcií tak dnes kontroluje štát.
Energia.sk, ČTK