Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. mája 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenské elektrárne boli úspešné v súdnom spore o VEG

Slovenské elektrárne, a.s. (SE) boli úspešné v súdnom spore o Vodnú elektráreň Gabčíkovo (VEG). Bratislavský okresný súd v utorok totiž odmietol žalobu štátneho podniku Vodohospodárska výstavba vo veci vyslovenia neplatnosti zmluvy o prevádzke VEG. Podľa súdu spomínaná zmluva nie je v rozpore s medzinárodnou zmluvou o výstavbe a prevádzke Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, a ani neobchádza zákon.

„Všetky argumenty Vodohospodárskej výstavby boli súdom preskúmané a vyvrátené. Existencia spôsobilosti je daná samotnou medzinárodnou zmluvou, pričom z pohľadu vnútroštátneho práva je energetická časť VEG osobitnou a jedinečnou vecou, ktorá má samostatný charakter a nie je takou časťou veci, ktorá po jej zabudovaní aj v prípade spoločného prevádzkovania stratila spôsobilosť byť predmetom práva, respektíve subjektom právnych vzťahov,“ uvádza sa v rozhodnutí súdu. Bratislavský súd tak zmluvu o prevádzke VEG považuje za vyváženú, nakoľko Slovenské elektrárne prevzali výkon konkrétnych prác prevádzky, opráv a údržby aj s povinnosťou podieľať sa na investíciách a platiť poplatky uložené v zmluve.

Slovenské elektrárne sú s rozhodnutím súdu spokojné. „Ekonomické analýzy potvrdzujú, že súčasný manažment Vodnej elektrárne Gabčíkovo v rámci širšieho portfólia elektrární je rozhodne najlepšou alternatívou pre obe strany, Slovenskú republiku aj Slovenské elektrárne. Okrem toho, Slovenské elektrárne uhrádzajú všetky prevádzkové náklady a platia 65 % z výnosov Vodohospodárskej výstavbe,“ reagovala hovorkyňa SE Janka Burdová.

Už v roku 2010 súd prvýkrát zamietol žalobu Vodohospodárskej výstavby pre „nedostatok naliehavého právneho záujmu na podaní žaloby“. Slovenské elektrárne, v ktorých 66-percentný podiel kontroluje talianska spoločnosť Enel, má v VEG v prenájme na 30 rokov. Zmluva o prevádzke VEG vznikla pri privatizácii slovenského dominantného výrobcu elektriny v roku 2006. Napadnúť zmluvu a tým získať späť gabčíkovskú elektráreň len do rúk štátu sa snažil najmä bývalý predseda SNS Ján Slota, v období keď sa podieľal spolu s Robertom Ficom na vládnutí. Predseda národniarov bol presvedčený, že v tomto spore Vodohospodárska výstavba uspeje.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.