Slovenské domácnosti majú stále veľký záujem o malé súkromné slnečné elektrárne
Slovenské domácnosti majú stále veľký záujem o inštaláciu svojich malých slnečných elektrární. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Západoslovenskej energetiky Michaela Dobošová, rastúci záujem o pripájanie nových zariadení na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energií sledujú nielen z radov domácností, ale aj podnikateľov. V Západoslovenskej distribučnej (ZSD) narástol počet záujemcov o fotovoltické riešenia z radov domácností desaťnásobne.
Ku koncu uplynulého roka má ZSD vo svojej distribučnej sústave pripojených už viac ako 17-tisíc malých zdrojov s celkovým inštalovaným výkonom 105 megawattov.
„Najviac zdrojov sa pripája v lokalitách s individuálnou bytovou výstavbou v ekonomicky aktívnych regiónoch. Ide predovšetkým o širšiu spádovú oblasť hlavného mesta Bratislava a spádové oblasti krajských a okresných miest západného Slovenska,“ dodala Dobošová.
Zmluvy s distribučkami
Západoslovenská distribučná od leta minulého roka spustila nový proces pripojenia malých zdrojov, ktorý prebieha výlučne v digitálnej podobe. Ešte pred samotnou inštaláciou fotovoltických panelov je potrebné požiadať o pripojenie zdroja a podpísať s distribučnou spoločnosťou zmluvu o pripojení zariadenia na výrobu elektriny do distribučnej sústavy.
„Zmluvu o pripojení do distribučnej sústavy dostane žiadateľ do 10 pracovných dní od prijatia úplnej žiadosti o pripojenie zdroja. V nej na základe údajov vyplnených v žiadosti navrhne distribučná spoločnosť technické podmienky pripojenia zdroja, deliace miesto, spôsob merania a povolenú hodnotu maximálnej rezervovanej kapacity zdroja,“ dodala Dobošová.
Spolu s touto zmluvou dostane po novom zákazník aj zmluvu o prístupe do distribučnej sústavy. Žiadateľ obe zmluvy podpíše a odošle cez aplikáciu. Následne môže prísť k samotnej inštalácii. „Tú by mal realizovať podľa navrhnutých podmienok odborník zorientovaný v problematike realizácie fotovoltických zdrojov,“ upozorňuje Dobošová.
Povinnosti žiadateľov
Zákazník po inštalácii fotovoltických panelov potvrdí prostredníctvom čestného prehlásenia splnenie technických podmienok. Taktiež potvrdí, že pripájaný zdroj je schopný bezpečnej a spoľahlivej prevádzky. Doklad o prevzatí zodpovednosti za odchýlku s dodávateľom vybaví po novom dodávateľ, ktorého si zákazník vyberie.
Nasleduje výmena elektromera, ktorú distribučná spoločnosť vykoná do piatich pracovných dní od splnenia všetkých predchádzajúcich povinností žiadateľa. „Odporúčame uviesť zdroj do prevádzky až po výmene elektromera, v opačnom prípade je elektrina dodaná do distribučnej sústavy zarátaná do spotreby elektriny,“ dodala Dobošová.
Posledným krokom v procese pripojenia malého obnoviteľného zdroja je zákonná povinnosť žiadateľa oznámiť distribučnej spoločnosti jeho uvedenie do prevádzky. Aj tento krok prebieha v aplikácii e-Žiadosti. „Celý proces by mal trvať na strane distribučnej spoločnosti maximálne 15 pracovných dní, ostatné aktivity sú „v rukách“ žiadateľa,“ podotkla Dobošová.
Obrovský a nárazový záujem
Západoslovenskí energetici priznávajú, že vzhľadom na obrovský a nárazový záujem o pripájanie obnoviteľných zdrojov na západnom Slovensku môže v niektorých prípadoch prísť k zamietnutiu pripojenia takého zdroja.
„Stáva sa to v prípade, ak v danej lokalite nie je dostatočná kapacita pre pripojenie, nakoľko v rámci jednej lokality sa pripája veľmi veľa zdrojov. V prípadoch, keď je v jednej lokalite koncentrovaných viac zdrojov a výsledky štúdie pripojiteľnosti už neumožňujú inštalovať ďalšie zariadenia, pristupujeme k obmedzeniu pripojenia,“ konštatovala Dobošová.
Žiadatelia podľa západoslovenských energetikov často predimenzujú výkon fotovoltických systémov. Pritom pri priemernej spotrebe domácnosti z rodinného domu odporúčajú trojfázové systémy s výkonom 2,5 až 5 kilowattov.
„Pre užívateľa ide o ideálne ekonomické riešenie jednak z pohľadu obstarávacích nákladov takéhoto zdroja, rovnako z pohľadu návratnosti takejto investície. Neuvážené predimenzované požiadavky na výkon zdroja teda logicky znižujú želaný efekt (úspory) pri dopĺňaní domáceho zdrojového mixu energií,“ uzavrela Dobošová.